English | فارسی
چهارشنبه 23 آبان 1397

پایانه فروش سیار PDA-POS و M-POS

بانک کارآفرین در راستای تکمیل سبد محصولات بانکداری نوین، پوشش نیازهای مرتبط با کسب و کارهای اصناف مختلف و مشتریان بانک، تسهیل بیشتر در ارائه خدمات پرداخت برای مشتریان و توجه ویژه به نیاز مشتریان گرامی ، دو محصول پایانه فروش سیار نسل جدید M-POS و همچنین پایانه فروش PDA-POS را به سبد محصولات بانکداری الکترونیک خود اضافه نمود.

دستگاه پایانه فروش سیار نسل جدید Mobile POS (M-POS)

این نسل از پایانه فروش سیار، کارتخوان فروشگاهی است که توسط بانک کارآفرین با هدف ارائه خدمات نوین در حوزه بانکداری الکترونیک و پرداخت به مشتریان اعطا می­گردد. این نوع از پایانه فروش سیار از طریق اتصال به تلفن همراه هوشمند یا تبلت پذیرنده امکان انجام تراکنش بانکی را برای پذیرندگان میسر می­نماید. پایانه فروش M-POS یکی از انواع پایانه فروش سیار می­باشد که با هدف راحتی، سبکی و سهولت در حمل و جابجایی برای پذیرندگان طراحی شده است. پایانه های مذکور از دو قسمت تشکیل شده است:
بخش نرم افزاری: که شامل یک اپلیکیشن موبایلی می­باشد که بر روی تلفن همراه هوشمند مجهز به سیستم عامل Android پذیرنده نصب می­گردد. این نرم افزار وظیفه پردازش و ارسال تراکنش های مشتری به PSP و شبکه شاپرک را برعهده دارد.
بخش سخت افزاری: این بخش درحقیقت یک کارت خوان کوچک می­باشد که با کشیدن کارت بر روی آن، با اپلیکیشنی که بر روی تلفن همراه پذیرنده نصب شده است ارتباط برقرار کرده و تراکنش با استفاده از آن انجام می­پذیرد.

خصوصیات و ویژگی های پایانه های فروش نسل جدید

بر این اساس فروشندگان کالا و خدمات می توانند با نصب نرم‌افزار ویژه­ای بر روی تلفن همراه هوشمند خود و با اتصال دستگاه MPOS به تلفن همراه از طریق بلوتوث، مبلغ خرید مشتریان را در موبایل خود وارد نمایند، سپس خریدار کارت خود را در دستگاه MPOS  کشیده و پس از دیدن مبلغ و تایید تراکنش، با ورود رمز عملیات پرداخت را تکمیل نمایند.

در پایانه های نسل جدید ماژول پرینتر دستگاه های پایانه فروش حذف گردیده و اطلاع رسانی انجام تراکنش به مشتری و پذیرنده از طریق ارسال پیامک صورت می­پذیرد. این پایانه ها فاقد رسید کاغذی می­باشند لذا برای کسب و کار های سیار و مشتریانی مناسب می­باشند که رسید کاغذی در انجام تراکنش برای ایشان فاقد اولویت می­باشد. دستگاه پایانه فروش M-POS نسبت به دستگاه های پایانه فروش سیار نسلی قبلی (پایانه های سیار فعلی) که در بازار بانکی ارائه می­گردد، بسیار سبک و کوچک بوده و از قابلیت حمل و نقل مطلوبی  برای کسب و کار های سیار که جابجایی پایانه فروش برای آنها ضروری است، برخوردار می­باشد. این دستگاه با هدف ایجاد راهکارهای جامع و ترکیبی در صنایع متننوع متناسب و نیز سطوح مختلف هر کسب و کار تولید شده است. استفاده از این مدل کارتخوان، برای اشخاصی که دارای مشاغل سیار می­باشند، کاربرد عملیاتی بیشتری دارد چراکه حمل و نقل این دستگاه های در مقایسه با دستگاه های پایانه فروش سیار نسل قبلی، به راحتی و سهولت بیشتری انجام می­شود.

این دستگاه کارتخوان کوچک براساس نیازمندی های صنوف  شخصی سازی می­شود و اصناف و پذیرندگان می­توانند با بهره گیری از این پایانه فروش مدرن سرویس های ارش افزوده خاص خود را برا روی این دستگاه داشته باشند. ازجمله فواید این نوع از پایانه فروش می­توان به استفاده از موبایل شخصی پذیرنده برای انجام تراکنش، کوچکی و سبکی دستگاه و راحتی در حمل و نقل پایانه فروش، جلوگیری از سرقت رمز کارت خریدار (دارنده کارت)، عدم نیاز به پرداخت نقدی حتی برای مبالغ خرد برای کسب و کارهای سیار و کوچک و کنترل تراکنش های حضوری و کاهش مراجعه به دستگاه های  خودپرداز اشاره نمود.

دستگاه پایانه فروش سیار نسل جدید (PDA-POS)

این نسل از پایانه فروش مجهز به سیستم عامل اندروید بوده و برای مشتریانی که کسب و کار سیار دارند اعم از شرکت‌های توزیع و پخش کالا و خدمات، سفارش گیرندگان انواع کالا، کسب و کارهایی نظیر سوپرمارکت، داروخانه ها و .... مناسب می­باشد. این نسل از پایانه فروش در حقیقت یک رایانه کوچک شخصی و قابل حمل می­باشد که قادر به اتصال به اینترنت و شبکه های داخلی از طریق GPRS و WIFI می باشد. یکی از بارزترین خصوصیات PDA ها داشتن نمایشگرهای لمسی است. PDA کاربردهای متنوعی دارد که یکی از آنها در زمینه پرداخت می­باشد و این قسمت مورد توجه خاص فروشگاه ها، مراکز تجاری و شرکت های توزیع و پخش می­باشد. انواع جدید روش های پرداخت امکان استفاده راحت تر از این دستگاه را به نسبت پایانه های فروش عادی فراهم می­نماید. این ابزار دارای قابلیت های منحصر به فردی به صورت یکپارچه و متمرکز در یک دستگاه می­باشد، که از این دست می­توان به بارکدخوان، کارتخوان بانکی، چاپگر رسید پرداخت و .. اشاره نمود.  

الف) امکانات سامانه

 1. انجام تراکنش خرید
  • انتخاب محصولات توسط کاربر
  • محاسبه مبلغ توسط نرم افزار
  • کشیدن کارت بر روی دستگاه PDA-POS توسط مشتری
  • وارد نمودن رمز کارت در دستگاه PDA-POS توسط مشتری
  • نمایش پرفراژ تراکنش
  • چاپ رسید
 2. انجام تراکنش اعلام مانده
  • انتخاب گزینه مانده حساب بر روی دستگاه PDA-POS توسط مشتری
  • کشیدن کارت بر روی دستگاه PDA-POS توسط مشتری
  • وارد کردن رمز کارت در دستگاه PDA-POS توسط مشتری
  • نمایش پرفراژ تراکنش در دستگاه PDA-POS
  • چاپ رسید در صورت تمایل

ب) امتیازات دستگاه PDA-POS برای پذیرندگان

 1. گزارش تراکنش ها (نمایش تمام تراکنش ها موفق و ناموفق)
 2. سرعت بالای انجام تراکنش
 3. کاهش هزینه ها
 4. سهولت رد اتصال به سیستم حسابداری و انبارداری
 5. مقاوم بودن دستگاه در برابر ضربه
 6. دقت در انجام عملیات مالی
 7. جلوگیری از سواستفاده های مالی
 8. مقاوم بودن دستگاه در برابر ضربه
 9. استفاده از دستگاه های صنعتی با قابلیت بالا
 10. کاربر پسند بودن نرم افزار کاربردی نسبت به پایانه فروش
 11. ارسال اطلاعات تراکنش به چهار روش ذیل:
  • چاپ پرفراژ از طریق چاپگر
  • پیامک
  • تلگرام
  • بلوتوث

به منظور کسب اطلاع از نحوه دریافت نسل جدید پایانه های فروش سیار M-POS و PDA-POS به یکی از شعب بانک کارآفرین یا مرکزارتباط کارآفرین به شماره 23350-021 تماس حاصل نمایید.