English | فارسی
چهارشنبه 23 آبان 1397

صندوق سرمایه گذاری مشترک شاخصی کارآفرین

صندوق‌های شاخصی ، تلاش می کنند تا به گونه ای در بازار بورس اوراق بهادار سرمایه گذاری کنند که بازدهی آنها تا حد امکان نزدیک به بازدهی شاخص بورس اوراق بهادار باشد. به عبارت دیگر، هدف اصلی این صندوق‌ها نزدیکی به بازدهی شاخص بورس اوراق بهادار است و نه کسب بیشترین سود ممکن.


مهمترین مزایای صندوق‌های شاخصی در مقایسه با سایر صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سهام عبارت است از :

  • اطمینان از کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس: توجه به این نکته ضروری است که بدون در نظر گرفتن هزینه ها، حداقل نیمی از سرمایه گذاران، بازدهی کمتر از شاخص بورس خواهند داشت. در صورتیکه هزینه های مدیریت صندوق و هزینه های معامله را نیز از بازدهی صندوق‌ها کسر کنیم، بازدهی اغلب سرمایه گذاران کمتر از بازدهی شاخص خواهد بود. عملکرد صندوق‌های سرمایه گذاری از ابتدای سال 88 تا کنون نیز موید این مدعا است. صندوق شاخص،‌ سرمایه گذاران را مطمئن می سازد که بازدهی نزدیک به شاخص را تجربه خواهند کرد و ریسک انحراف از شاخص (که برای بسیاری از افراد ، غیر قابل تحمل است ) برای آنها حداقل خواهد بود.
  • دشواری کسب بازدهی بیش از شاخص: دستیابی به بازدهی بیش از بازدهی شاخص بورس اوراق بهادار به طور مستمر و به خصوص در ابعاد بزرگ سرمایه گذاری به هیچ وجه آسان نیست. به عبارت دیگر، حتی با وجود امکانات کارشناسی و پشتیبانی لازم برای مدیریت دارایی ها در بورس، دست یابی به عملکردی فراتر از شاخص برای اغلب مدیران سرمایه گذاری بسیار دشوار است. شاخص بورس تهران، عمدتا (تا 90 درصد) تحت تاثیر سهام شرکت‌های بزرگ و نقدشونده بازار سرمایه است که تحلیلگران زیادی ، همه روزه به تحلیل و خرید و فروش آنها مشغولند. کسب بازدهی مستمر در این بخش از بازار، بسیار دشوار است.
  • حذف ریسک مدیریت صندوق: صندوق‌های سرمایه گذاری فعال، با ریسک مدیریت صندوق مواجه اند؛ این صندوقها حتی در صورت عملکرد مطلوب درگذشته، همواره با این ریسک مواجه اند که مدیران خود را از دست بدهند و یا مدیران این صندوق، به دلایلی همچون فقدان انگیزه، نتوانند در دوره های بعد، عملکرد گذشته خود را تکرار کنند. مدیریت صندوق شاخص بر مبنای دستورالعمل‌ها و رویه های از قبل تعیین شده است و قضاوت شخصی مدیر نقشی در عملکرد صندوق نخواهد داشت.
  • هزینه پایین صندوق: هزینه مدیریت و ضمانت صندوق شاخص کارآفرین، کمتر از نصف هزینه صندوق‌های عادی است. به علاوه ، استرات‍ژی صندوق شاخص، بر حداقل خرید و فروش و انجام معامله قرار دارد که این موضوع، هزینه های کارمزد معاملات را برای صندوق شاخص در مقایسه با صندوق‌های فعال،‌ به شدت کاهش می دهد. اداره صندوق با هزینه کم، ‌در دراز مدت تاثیر قابل توجهی بر عملکرد مناسب صندوق در مقایسه با سایر صندوقهای سرمایه گذاری خواهد داشت.
  • سادگی و شفافیت استراتژی: بر خلاف استراتژیهای فعال ، سرمایه گذاران در صندوق‌های شاخص ‌تا حد زیادی از وضعیت سبد سهام و نحوه مدیریت صندوق آگاهند و این موضوع ، نحوه مدیریت را برای آنها شفاف تر می سازد.
  • توجه دولت به شاخص بورس: مقامات و ساختارهای رسمی کشور، همواره به مقدار شاخص و کاهش شدید آن ، اهمیت می دهند. این موضوع، ریسک سرمایه گذاری در استراتژی شاخص را کاهش میدهد چرا که در کنار عوامل بنیادی که باعث کاهش نوسانات و افت شدید شاخص می شوند، توجه دولت و حساسیت مقامات رسمی به شاخص نیز مانع از نوسانات شدید شاخص خواهد شد.

علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد الزامات فعالیت صندوق میتوانند به سایت صندوق مشترک شاخصی کارآفرین مراجعه نمایند.

مشاهده جدول عملکرد صندوق شاخصی کارآفرین