English | فارسی
چهارشنبه 23 آبان 1397
در واکنش به اعلام تحریم های جدید آمریکا؛

همتی: برای فراتر از تحریم ها برنامه داریم

رییس کل بانک مرکزی در پی اعلام تحریم های بانکی جدید دولت آمریکا و اعلام قطع خدمات پیام رسان سوئیفت اعلام کرد: تحریم های اعلام شده، پیشتر توسط بانک مرکزی پیش بینی و برای شرایط مختلف، حتی برای مواردی فراتر از این تحریم ها برنامه ریزی شده است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایرنا، وزیر خزانه داری آمریکا امروز (دوشنبه) با انتشار فهرست 75 صفحه ای شامل جزییات تحریم های ایران، در بیانیه ای از قرار گرفتن بیش از 900 هدف در این فهرست خبر داد.

به نوشته روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی یادآوری کرد: مذاکرات لازم با کشورهای طرف تجاری انجام گرفته و نحوه تعامل با آنها هماهنگ شده است.

همتی افزود: اقدام های لازم در چارچوب تنظیم دقیق منابع و مصارف ارزی صورت گرفته و وضعیت ذخایر ارزی کشور به سطح مطلوب ارتقا داده شده است که انعکاس این امر را روزهای اخیر در ثبات بازارهای پول و ارز شاهد بوده ایم.

وی اضافه کرد: همچنین بانک مرکزی با توجه به احتمال قطع خدمات پیام رسان مالی سوئیفت، سامانه های جایگزین برای تعامل بانکی با کشورهای طرف تجاری را پیش بینی کرده است.

به گزارش ایرنا، وزارت خزانه ‌داری آمریکا امروز اعلام کرد دفتر کنترل دارایی ‌های خارجی این وزارتخانه نام بیش از 700 فرد، شرکت، هواپیما و کشتی را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کرده است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز با ارسال نامه ای به دبیرکل این سازمان محکوم کردن تحریم های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا علیه مردم ایران و مقابله با آنها را خواستار شد.

غلامعلی خوشرو در نامه خود به آنتونیو گوترش اقدام دسته جمعی سازمان ملل متحد و اعضای جامعه بین المللی در مقابله با این تحریم ها را خواستار شد و اقدام آمریکا را مغایر با مقررات متعدد بین المللی دانست.

وی افزود: این تحریم ها غیرقانونی و مغایر با اصول شناخته شده مصرح در منشور ملل متحد و مورد پذیرش جامعه بین المللی همچون برابری حاکمیت دولت ها، پرهیز از مداخله در امورداخلی دولت های عضو و آزادی تردد و تجارت بین المللی است.

چندی پیش نیز وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتی تصریح کرد: امروز، ایالات متحده با اِعمال دوباره تحریم‌ ها علیه ایران که مردم عادی را هدف گرفته، به عالی ترین دادگاه سازمان ملل و شورای امنیت دهن‌کجی کرد. اما ایالات متحده از این قلدرمابی نتیجه معکوس می گیرد؛ نه فقط به این خاطر که برجام مهم است، بلکه به این سبب که جهان نمی‌تواند به ترامپ و شرکایش اجازه دهد نظم جهانی را نابود کنند. ایالات متحده منزوی شده است، نه ایران.

تاریخ : سه شنبه 15 آبان 1397 / موضوع : اخبار بین الملل - اخبار نظام بانکی / منبع : روابط عمومی

جستجو در اخبار

کلمه کلیدی وارد نمائید :
مرتب سازی :