English | فارسی
پنجشنبه 24 آبان 1397

اصلاح قانون بانک مرکزی پس از ۵۰ سال

 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از پایان رسیدگی به اصلاح قانون بانک مرکزی بعد از حدود ۵۰ سال در کمیسیون متبوع خود خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبِنا، «محمدرضا پورابراهیمی» در خصوص مصوبات کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در هفته جاری گفت:جلسات مستمر کمیسیون اقتصادی در دو شیفت کاری صبح و عصر در هفته تعطیلات مجلس برگزار شد و بعد از حدود ۱۰۰ ساعت جلسه تخصصی، اعضای کمیسیون مواد مربوط به طرح اصلاح قانون بانک مرکزی را مصوب کردند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که اصلاح قانون بانک مرکزی حدود یک سال و نیم در کمیته پولی و بانکی کمیسیون اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: با توجه به این که از سال 1351 اصلاحاتی درخصوص قانون بانک مرکزی انجام نشده بود، ضرورت انجام این مهم باعث شد که کمیسیون اقتصادی اصلاح قانون بانک مرکزی را در دستور کار قرار دهد.

وی با اشاره به این نکته که بحث اصلاح نظام بانکی از ابتدای شروع به کار مجلس دهم مدنظر کمیسیون اقتصادی مجلس بوده است، افزود: اصلاح ساختار، اهداف، وظایف و ماموریت های بانک مرکزی از محورهای مهم اصلاح قانون بانک مرکزی است،

بر اساس این گزارش، در اصلاح قانون به تشکیل یک سازمان نظارتی قدرتمند در بانک مرکزی برای تغییر نظارت سنتی توجه شده است. همچنین هیات عالی در بانک مرکزی براساس قانون تشکیل شده تا با استفاده از ظرفیت افراد متخصص و اقتصاددان عملیات تصمیم­گیری در بانک مرکزی به صورت حرفه ای دنبال شود.

پورابراهیمی در ادامه گفتگوی خود تصریح کرد: اصلاح ساختار بانک مرکزی در راستای کاهش وابستگی این بانک به دولت و همچنین تقویت استقلال بانک مرکزی بوده و کمک می­کند که خروجی اثرگذاری در افزایش انتقاع بانک مرکزی در سیاست­های ارزی و پولی حاصل شود.

تاریخ : چهارشنبه 21 شهریور 1397 / موضوع : اخبار نظام بانکی / منبع :

جستجو در اخبار

کلمه کلیدی وارد نمائید :
مرتب سازی :