English | فارسی
دوشنبه 07 خرداد 1397

وضعیت مالیات‌ستانی از مودیان

بر اساس گفته رییس سازمان امور مالیاتی کشور، در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد مودیان، بیش از ۸۰ درصد مالیات کشور و حدود ۶۵ درصد از کل مودیان یا معاف از مالیات هستند یا کمتر از یک میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی به نقل از خبرگزاری ایبنا، «سید­کامل تقوی­نژاد» با بیان این که همواره یکی از مهمت­رین دغدغه­ها و مطالبات مودیان مالیاتی، اجرای عدالت مالیاتی بوده است، گفت: با تصویب اصلاحیه قانون مالیات­های مستقیم و اجرای آن از ابتدای سال ۹۵، گام مهمی در جهت برقراری عدالت مالیاتی برداشته شد.

بر اساس این گزارش، حذف شیوه علی­الراس از نظام مالیاتی، پیگیری جدی تصویب قانون صندوق مکانیزه فروش، کاهش نرخ­های مالیاتی، مبارزه جدی با فرار مالیاتی، فرهنگ­سازی مالیاتی و بسیاری از اقدامات دیگر سازمان که منجر به کاهش فرار مالیاتی و یا شناسایی مودیان جدید می شود، اقداماتی هستند که با هدف گسترش عدالت مالیاتی به مرحله اجرا در آمده­اند.

تقوی­نژاد با بیان این که در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد مودیان، بیش از ۸۰ درصد مالیات کشور را پرداخت می­کنند، گفت: این مودیان اشخاص حقوقی و حقیقی هستند که فعالیت اقتصادی بالایی دارند، مانند خودروسازها، بانک‏ها، بیمه­ها، شرکت­های نفتی، پتروشیمی، مخابراتی، شرکت­های بورسی، شرکت های گاز، تولید فولاد و سیمان و شرکت­های تولید کننده مواد غذایی.

وی افزود: همچنین مطابق قانون، درآمد حاصل از کلیه فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی، ماهیگیری و کلیه فعالان مشاغل فرهنگی، هنری، قرآنی، مطبوعاتی و انتشاراتی از پرداخت مالیات معاف هستند.

 

تاریخ : دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 / موضوع : اخبار اقتصادی / منبع : روابط عمومی

جستجو در اخبار

کلمه کلیدی وارد نمائید :
مرتب سازی :