English | فارسی
دوشنبه 07 خرداد 1397

افزایش شمار اعضای بانک زیرساخت آسیا به 77 عضو

بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) که جمهوری اسلامی ایران نیز عضو آن می باشد، عضویت هفت کشور دیگر را پذیرفت که بر این اساس تعداد کل کشورها و منطقه های عضو این بانک به ۷۷ عضو افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از خبرگزاری ایرنا، این بانک که رهبری آن را چین بر عهده دارد در سال ۲۰۱۵ میلادی به طور رسمی کار خود را آغاز کرد و وامی را برای اجرای طرح های زیربنایی در اختیار برخی کشورهای عضو قرار داده است.

این بانک با یک سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری که ۳۰ درصد آن را چین تامین کرده شروع به کار نمود و در تازه ترین مورد ۱۳ عضو جدید گرفته است. انگلیس، بولیوی، شیلی، یونان و رومانی از جمله کشورهایی هستند که هیات مدیره بانک اعلام کرده عضویت آنها را به رسمیت شناخته و تایید کرده است.

براساس این گزارش، اعضای جدید باید تشریفات عضویت رسمی خود را در کشورهایشان انجام دهند و همزمان در مورد سهمیه و سپرده آنان در بانک تصمیم گیری خواهد شد. این گزارش می افزاید که هر روز بر شمار کشورهایی که خواستار ملحق شدن به این بانک هستند افزوده می شود و به نظر می رسد این باعث تقویت قدرت اقتصادی قاره آسیا خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران نیز از اعضای هیات موسس این بانک است و هجدهم فروردین ماه سال 1394 به عنوان سی و چهارمین عضو آن پذیرفته شد. ژاپن و آمریکا تاکنون تمایل خود را برای عضویت در این بانک اعلام نکرده اند و به دلیل تسلط این دو کشور بر بانک توسعه آسیا (ADB) و بانک جهانی به ‌نوعی رقیب بانک AIIB (زیر ساخت آسیا) محسوب می‌شوند.

تاریخ : دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 / موضوع : اخبار بین الملل / منبع : روابط عمومی

جستجو در اخبار

کلمه کلیدی وارد نمائید :
مرتب سازی :