English | فارسی
پنجشنبه 24 آبان 1397

تدوین طرح دوفوریتی اصلاح قانون بخشش جریمه دیرکرد وام‌های معوق

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم اجرای مصوبات قانونی مجلس مبنی بر بخشش جریمه دیرکرد وام‌های معوق تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبِنا، «احمد انارکی محمدی» در خصوص اجرای مصوبات قانونی مجلس، مبنی بر بخشش جرایم دیرکرد وام‌های معوق بانکی، گفت: این که دریافت‌کنندگان وام‌های بانکی باید در موعد مقرر اقساط وام‌ها را تسویه کنند یک موضوع بدیهی است، اما در سال‌های گذشته اقتصاد کشور با رکود و نوسان شدید در بازارهای مختلف روبه‌رو شده برخی از فعالان اقتصادی ناخواسته نتوانستند اقساط وام‌های بانکی خود را تسویه کنند که موضوع قابل تاملی است.

بر اساس این گزارش، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ملاقلات‌های مردمی بسیاری از کشاورزان، اصناف و تولیدکنندگان این گلایه را مطرح کردند که تعمدی در تسویه اقساط وام‌ها نداشته‌اند. در این راستا در مجلس تلاش شد شرایطی فراهم شود که بانک‌ها از مشتریان هزینه‌ای بابت جریمه دیرکرد اخذ نکنند و در این راستا مصوبه قانونی تصویب  شده است.

نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس دهم شورای اسلامی افزود: براساس بند (و) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال۹۷ در جهت حمایت از تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانک‌ها و موسسات مالی در صورتی که مشتریان بانک‌ها بدهی‌های معوق خود را که تا پایان سال ۱۳۹۶ سررسید شده‌اند را از تاریخ سر رسید تا پایان شهریورماه سال جاری تسویه کنند، بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری نیز موظف می شوند که اصل و سود خود را براساس قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت کنند.

انارکی محمدی گفت: بند (و) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال 97 با ابهاماتی روبه‌رو است که بانک‌ها را برای اجرای مصوبه با مشکل روبه‌رو کرده است. در این راستا در کمیسیون اقتصادی با حضور مسئولان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد وسازمان برنامه و بودجه، مسئله مورد بررسی کارشناسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: مقرر شد در زمینه مذکور قانون اصلاح شود در این راستا متنی در قالب طرح دوفوریتی برای اجرای قانون بخشش جریمه دیرکرد وام‌های معوق آماده شده که بعد از بررسی در کمیسیون اقتصادی در قالب اصلاحیه قانون در صحن علنی مجلس نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تاریخ : سه شنبه 19 تیر 1397 / موضوع : اخبار نظام بانکی / منبع : روابط عمومی

جستجو در اخبار

کلمه کلیدی وارد نمائید :
مرتب سازی :