English | فارسی
پنجشنبه 24 آبان 1397

توافق سه کشور اروپایی برای تجارت با ایران بدون دلار

وزیر خارجه روسیه گفت: کشورهای اصلی اروپایی طرف قرارداد هسته‌ای با ایران به روابط تجاری خود با تهران بدون دلار آمریکا ادامه خواهند داد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبِنا، «سرگری لاوروف» وزیر خارجه روسیه گفت: کشورهای اصلی اروپایی طرف قرارداد هسته ای با ایران یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا توافق کردند که برای حفظ تجارت خود با تهران بدون وابستگی به دلار آمریکا به مسیر همکاری خود ادامه دهند.

در حال حاضر شرکت‌های اروپایی تحت افزایش فشار از سوی ایالات متحده به منظور قطع روابط تجاری خود با ایران هستند. از آنجا که اکثر تراکنش ها در حال حاضر با استفاده از دلار آمریکا انجام می‌گیرد، شرکت‌هایی که در ایران مشغول به فعالیت هستند، با جریمه‌های احتمالی آمریکا روبه‌رو خواهند شد.

وزیر خارجه روسیه گفت: این تصمیم به ویژه مرتبط با شرکت‌های کوچک و متوسط است. وی خاطر نشان کرد که طرف-های شرکت‌کننده در برجام با ایران توافق کرده‌اند که با انجام یک‌سری اقدامات به حفاظت از فعالیت اقتصادی کشورهای خود در برابر تحریم های آمریکا بپردازند.

هفته گذشته، قانون‌گذاران اتحادیه اروپا با انجام فعالیت «بانک سرمایه‌گذاری اروپا» در ایران به منظور حفظ برجام موافقت کردند. همچنین یکی از قانونگذاران اروپایی گفت: در حال اعطای ظرفیت به بانک سرمایه‌گذاری اروپا در صورت وجود پروژهای مناسب به منظور سرمایه‌گذاری در ایران هستیم.

بر پایه این گزارش، آمریکا به طور رسمی در هشتم ماه می سال جاری میلادی از برجام خارج شد و تهران را تهدید به بازگرداندن سخت‌ترین تحریم‌ها تا اوایل نوامبر ۲۰۱۸ میلادی کرد.

تاریخ : سه شنبه 19 تیر 1397 / موضوع : اخبار اقتصادی - اخبار بین الملل / منبع : روابط عمومی

جستجو در اخبار

کلمه کلیدی وارد نمائید :
مرتب سازی :