English | فارسی
چهارشنبه 02 خرداد 1397

اوراق سود تقسیمی در راه بازار سرمایه

بورس تهران برای بهبود در رویه های کنونی پرداخت سود تقسیمی مصوب مجامع شرکت‌ها، الگویی برای انتشار اوراق بهادار به پشتوانه سودهای تقسیمی مصوب مجامع را پیشنهاد و تدوین کرده است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایرنا، مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران در کارگاه آموزشی «الگوی پیشنهادی بورس تهران درباره اوراق بهادار سازی سود تقسیمی با رویکردی بر چگونگی پرداخت سودهای تقسیمی شرکت-های بورسی» گفت: یکی از چالش ‌برانگیزترین مواردی که در مجمع عمومی سالیانه در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود مقدار و زمان‌بندی پرداخت سود تقسیمی است. شرکت‌ها طبق قانون می‌توانند حداکثر تا هشت ماه پس از برگزاری مجمع نسبت به پرداخت سود تقسیمی اقدام کنند.

بر اساس این گزارش، رضا کیانی افزود: بر این اساس مدیران شرکت‌ها برای جلوگیری از خروج منابع مالی از شرکت تمایل دارند پرداخت سود تقسیمی را به تعویق بیندازند. از طرفی سهامداران به ویژه سرمایه‌گذاران فعال، به دریافت سریع تر سود تقسیمی تمایل دارند. همچنین هر ساله بخش بزرگی از ارزش بازار سهام به‌واسطه پرداخت سود تقسیمی از بازار سهام خارج می‌شود.

کیانی تصریح کرد: با توجه به زمان زیاد انتظار سهامداران شرکت‌ها برای دریافت سود تقسیمی خود و خروج حجم قابل توجهی از ارزش بازار سهام، ارایه راهکاری مناسب برای دسترسی هرچه سریع‌تر سهامداران به سود تقسیمی و همچنین جلوگیری از ایجاد بحران نقدینگی برای شرکت ها و بازگشت سودهای تقسیمی به بازار سرمایه به‌واسطه انتشار اوراق بدهی، ضروری است.

مدیر تحقیق و توسعه بورس تهران گفت: بدین ترتیب، برای بهبود در رویه های کنونی پرداخت سود تقسیمی مصوب مجامع شرکت‌ها، مدیریت تحقیق و توسعه بورس اوراق بهادار تهران با بررسی آماری سودهای تقسیمی شرکت‌های بورسی و مطالعه چگونگی پرداخت سودهای یادشده، الگویی پیشنهادی برای انتشار اوراق بهادار به پشتوانه سودهای تقسیمی مصوب مجامع را تدوین کرده است.

بر اساس این الگو، سهامداران شرکت‌ها می‌توانند سودهای تقسیمی متعلق به خود را از طریق بورس به فروش برسانند.

بدین ترتیب، خریداران اوراق می‌توانند با در نظر گرفتن عواملی همچون افق زمانی سرمایه‌گذاری و از همه مهم‌تر نرخ تنزیل، اوراق مطلوب و منطبق با نیاز خود را خریداری کنند.

تاریخ : سه شنبه 21 شهریور 1396 / موضوع : اخبار بورس / منبع : روابط عمومی

جستجو در اخبار

کلمه کلیدی وارد نمائید :
مرتب سازی :