English | فارسی
پنجشنبه 24 آبان 1397

راهکار گمرک برای ترخیص کالا با شرایط جدیدمابه التفاوت ارزی

گمرک جمهوری اسلامی ایران با توجه به مشکلات ترخیص کالا، سه شیوه برای این کار اعلام و افزود: گمرک مجری مقررات و تصمیمات سایر سازمان‌هاست و هر تصمیمی در زمینه ترخیص کالا در سازمان دیگری سیاستگذاری و برای اجرا، به گمرک ابلاغ می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایرنا، هیات وزیران در 16 مرداد امسال مصوبه‌ای تصویب کرد که واردکنندگانی که ارز دولتی از سیستم بانکی دریافت کرده بودند از این تاریخ به بعد باید جهت ترخیص کالا، تاییدیه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان‌ و تولیدکنندگان را اخذ نمایند.

هیات وزیران در همان زمان فهرست برخی کالاها را تعیین و اعلام داشت که این کالاها از پرداخت مابه التفاوت ارز معافیت دارند.

مصوبه یادشده با انتقاد واردکنندگان و به ویژه تولیدکنندگان همراه شد و شرایط ترخیص کالا از گمرکات با مشکل روبه‌رو شد.

همزمان با این انتقادات، مصوبه اصلاح شد و بر این اساس فهرست کالاهای مشمول معافیت افزایش پیدا کرد و علاوه بر آن واردکنندگان می‌توانستند با ارائه تعهد به بانک کالای خود را ترخیص کنند.

بر اساس ابلاغ مصوبه جدید گمرک سه روش برای ترخیص کالا ابلاغ شد. بر این اساس اکنون سه هزار و 479 قلم کالا مشمول معافیت از پرداخت مابه‌التفاوت ارز شده‌اند. بنابراین در زمان ترخیص این کالاها که به تفکیک کد تعرفه هر کالا به گمرکات ابلاغ و اطلاع رسانی شده، نیازی به تاییدیه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و یا تعهد بانکی نیست.

روش دیگر این است که چنانچه کالایی مشمول فهرست معافیت‌ها نبود، وارد کننده کالا می‌تواند به بانک مراجعه و با ارائه تعهد و اخذ کد رهگیری بانک نسبت به ترخیص 100 درصد کالای خود از گمرک اقدام کنند.

گمرک همچنین از واحدهای تولیدی درخواست کرد تا از تسهیلات ترخیص نسیه؛ ترخیص کالا با نگهداشتن بخشی از کالا به ازای حقوق و عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده یا ترخیص درصدی کالا، تسهیلات جدید ورود موقت و استرداد حقوق ورودی نهایت استفاده را کند.

بر اساس این گزارش، گمرک از واحدهای تولیدی و اتحادیه‌ها درخواست کرد در صورت بروز هر مشکل در حوزه واردات کالا، مشکلات خود را با مدیران اجرایی این سازمان مطرح کنند.

تاریخ : دوشنبه 19 شهریور 1397 / موضوع : اخبار اقتصادی / منبع : روابط عمومی

جستجو در اخبار

کلمه کلیدی وارد نمائید :
مرتب سازی :