دستگاه‌های خودپرداز

دستگاه خودپرداز خودپرداز یا عابربانک دستگاهی الکترونیکی است که به مشتریان بانک این امکان را می‌دهد تا در هر زمان دلخواه به وسیله قراردادن کارت عابربانک در دستگاه و وارد کردن یک گذرواژه، از حساب خود پول دریافت کرده یا موجودى حساب بانکی خود را کنترل کنند. دستگاه‌های خودپرداز بانک کارآفرین به شبکه شتاب متصل هستند. شبکه شتاب امکان برداشت و مشاهده موجودی را برای دارندگان کارت‌های بانک‌های عضو این شبکه از همه خودپردازها فراهم می‌آورد.

 

معرفی خدمات خودپرداز

دارندگان کارت برداشت کارآفرین می‌توانند علاوه بر دریافت وجه نقد،از سایر خدمات و قابلیت‌های خودپردازهای بانک به شرح ذیل استفاده نمایند.

 • دریافت مانده حساب
 • پرداخت اقساط تسهیلات
 • دریافت صورتحساب مختصر (ده گردش آخر حساب)
 • انتقال وجه بین حساب‌های مرتبط با کارت
 • انتقال وجه به کارت‌های دیگر
 • پرداخت قبوض خدمات شهری
 • شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری تلفن همراه
 • شارژ مستقیم سیم‌کارت‌های اعتباری
 • تغییررمز اول کارت
 • تخصیص و تغییر رمز دوم کارت که در خریدهای اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد
 • انتقال وجه از کارت‌های عضو شتاب به حساب‌ها

نحوه استفاده از دستگاه خودپرداز

جهت استفاده از دستگاه خودپرداز صرف نظر از نوع حدمات مورد استفاده، طی مراحل زیر ضروری است:

ورود کارت

ابتدا کارت خود را از طرفی که با علامت مشخص شده است وارد ورودی کارتخوان نمایید.

انتخاب زبان

با ورود کارت به کارتخوان صفحه انتخاب زبان ظاهر می‌شود. در صورت انتخاب زیان فارسی کلیه پیام‌های سامانه به زبان فارسی و در غیر اینصورت به انگلیسی خواهد بود. برای انتخاب زبان مورد نظر کلید مقابل آن را فشار دهید.
توجه: برخی افراد سودجو با استفاده از عدم آگاهی اقشار مختلف مردم از زبان انگلیسی، با ترفندهای گوناگون از جمله سفارش خرید کالا، انجام امور خیریه و... ضمن ترغیب به استفاده از منوی انگلیسی با دادن اطلاعات نادرست و گرفتن اطلاعات حساب از جمله موجودی حساب و... اقدام به کلاهبرداری می‌نمایند، لذا توصیه می‌شود همیشه از منوی فارسی استفاده شود.

ورود رمز

پس از انتخاب زبان فارسی، پیام لطفاً رمز کارت خود را وارد نمایی بر روی صفحه ظاهر می‌گردد. کد رمز خود را از طریق صفحه کلید وارد و سپس کلید Enter را فشار دهید.

انتخاب نوع خدمت

پس از وارد نمودن شماره رمز، جدول انتخاب نوع خدمات روی صفحه کلید ظاهر می‌گردد. با فشار دادن کلید مقابل هر یک از خدمات می‌توانید عملیات مورد نظر را انخاب نمایید. خدمات قابل دریافت از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانک کارآفرین عبارتند از:

دریافت وجه

برای دریافت وجه با فشار دادن کلید مقابل گزینه دریافت وجه جدول انتخاب مبلغ ظاهر می‌شود. با فشار دادن کلید مقابل هر یک از مبالغ مورد نظر، وجه درخواستی به شما پرداخت خواهد شد. در صورت انتخاب گزینه مبالغ دیگر در پیام بعدی مبلغ مورد نیاز را از طریق صفحه کلید وارد نمایید. پس از تعیین مبلغ مورد درخواست پیام «لطفاً چند لحظه صبر کنید» روی صفحه ظاهر و سپس با نمایش پیام لطفاً کارت خود را بردارید ابتدا کارت شما از محل دریچه کارتخوان خارج و با نمایش پیام لطفاً وجه را فوراً بردارید وجه مورد درخواست شما از دریچه خروج پول به شما تحویل می‌گردد. در خاتمه نیز یک قطعه رسید چاپ و ارائه می‌گردد.
توجه: چنانچه در برداشتن کارت یا وجه نقد ارائه شده تأخیر نمایید کارت یا وجه به داخل دستگاه برگشت داده می‌شود.

اعلام مانده حساب

با فشردن کلید مقابل گزینه اعلام مانده در منوی انتخاب نوع خدمات، می‌توانید از موجودی حساب خود مطلع شوید. در صورت انتخاب گزینه چاپ دستگاه یک قطعه رسید حاوی اطلاعات مربوط به میزان موجودی و شماره حساب مرتبط با کارت و شماره مشتری چاپ و ارائه می‌نماید. در صورتی که گزینه رویت را انتخاب نمایید، این اطلاعات بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر خواهد شد.

عملیات رمز

به منظور تغییر رمز اصلی کارت (رمز اول) و یا تخصیص رمز ‌رمز دوم کارت گزینه عملیات رمز را انتخاب نمایید. صفحه دیگری حاوی دو گزینه نمایش داده می‌شود. گزینه اول را جهت تغییر رمز اصلی کارت و گزینه دوم را برای تخصیص یا تغییر رمز دوم انتخاب نمایید.

تغییر رمز اصلی (رمز اول)

با فشار دادن کلید مقابل گزینه تغییر رمز می‌توانید رمز کارت خود را تغییر دهید. در این صورت باید رمز جدید خود را به صورت یک عدد چهار رقمی از طریق صفحه کلید وارد نمایید. عدد رمز جهت تأیید دوباره سوال می‌شود که باید همان عدد را مجدداً وارد نمایید. در صورت صحت انجام عملیات پیغام «تراکنش با موفقیت انجام شد» ظاهر می‌شود. رمز جدید را از بین اعداد چهار رقمی که احتمالی فراموشی آن کمتر است انتخاب نمایید.

تخصیص یا تغییر رمز دوم

با فشار دادن کلید مقابل گزینه تخصیص یا تغییر رمز دوم می‌توانید‌رمز دوم کارت خود را تعیین نموده و یا تغییر دهید. یک عدد (پنج تا دوازده رقمی) به عنوان رمزدوم خود انتخاب نموده و از طریق صفحه کلید وارد نمایید. عدد رمز جهت تأیید دوباره توسط دستگاه سوال می‌شود که باید رمز انتخابی خود را مجدداً وارد نمایید. در صورت صحت انجام عملیات پیغام «تراکنش با موفقیت انجام شد» ظاهر می‌شود.

پرداخت قبوض

با انتخاب گزینه پرداخت قبوض پیغام «شناسه قبض خود را وارد نمایید» ظاهر می شود. شناسه قبض و شناسه پرداخت چاپ شده بر روی قبض و مبلغ آن را وارد نمایید. اطلاعات قبض شامل نوع قبض و شناسه قبض و مبلغ آن بر روی صفحه نمایش و در صورت تأیید، قبض شما پرداخت و رسید پرداخت آن توسط دستگاه چاپ و ارائه می‌گردد.

شارژ سیم کارت

با انتخاب این گزینه، جدول مربوط به سیم کارت های مختلف روی صفحه نمایش می شود. سیم کارت خود را انتخاب نمایید. پس از انتخاب نوع سیم کارت، جدول مبالغ شارژ نمایش می شود. مبلغ مورد نظر را انتخاب نمایید. پس از تأیید نهایی قبض رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می شود که حاوی اطلاعات مربوط به شماره سریال و رمز جهت شارژ نمودن سیم کارت می باشد.

صورتحساب مختصر

با انتخاب این گزینه صورت 10 تراکنش آخر حساب مرتبط با کارت شما همراه با اطلاعات مختصر بر روی قبض رسید مشتری چاپ و ارائه می‌شود.

انتقال وجه

با انتخاب گزینه انتقال وجه می‌توانید مبلغی را از حساب خود به یکی دیگر از حساب‌های مرتبط با کارت خود و یا کارت دیگر و یا کارت سایر بانک‌های عضو شبکه شتاب منتقل نمایید. نام و نام خانوادگی انتقال‌گیرنده، شماره حساب و مبلغ مورد نظر توسط دستگاه نمایش داده می‌شود و در صورت تأیید انتقال وجه انجام وی یک قطعه رسید توسط دستگاه چاپ و ارائه می‌شود، سقف انتقال وجه درون‌بانکی از طریق خودپرداز300/000/000 ریال می‌باشد.

مسدود کردن انواع کارت بانکی

دارندگان کارت‌های الکترونیکی کارآفرین می‌توانند با مراجعه به خودپردازهای بانک کارآفرین نسبت به مسدود نمودن کارت خود اقدام نمایند. این امکان روی تمامی دستگاه‌های خودپرداز بانک راه‌اندازی گردیده و در تمامی ایام هفته و ساعات شبانه‌روز فعال است. در صورت مفقود شدن یا سرقت کارت بانکی، دارندگان کارت‌های بانک کارآفرین می‌توانند طی مراحل زیر نسبت به انسداد کارت خود اقدام نمایند:

 • دکمه تایید را فشار دهید.
 • منوی موردنظر (فارسی یا انگلیسی) را انتخاب کنید.
 • گزینه انسداد کارت را انتخاب کنید. جهت انسداد کارت دو گزینه وجود دارد:
 • انسداد با استفاده از شماره کارت
 • انسداد با استفاده از شماره حساب
 • شماره حساب یا شماره کارت را وارد نموده و دکمه تائید را فشار دهید.
 • رمز اول کارت را وارد نمائید و دکمه تائید را فشار دهید.

ارائه خدمت فوق با استفاده از شماره کارت و یا شماره حساب اصلی متصل به کارت میسر می‌باشد، لذا برای کارت‌های برداشت نقدی که دارای حساب می‌باشند، مشتریان می‌توانند از طریق شماره حساب و یا شماره کارت، نسبت به انسداد کارت خود اقدام نمایند. برای سایر انواع کارت‌های کارآفرین (کارت هدیه، بن کارت و.) که فاقد حساب اصلی متصل به کارت می‌باشند، صرفاً از طریق شماره کارت امکان مسدود نمودن کارت مقدور می‌باشد.

مسدود کردن کارت‌های برداشت نقدی کارآفرین علاوه بر سرویس فوق، از طریق اینترنت بانک، تلفن‌بانک و مراجعه به شعب بانک امکان‌پذیر است.

کمک به موسسات خیریه

به منظور استفاده از ظرفیت‌های بانکداری الکترونیک در امر کمک‌های مردمی به مؤسسات خیریه و همچنین مشارکت در این امر پسندیده، گزینه پرداخت به موسسات خیریه در خودپردازهای بانک کارآفرین ایجاد و عملیاتی شده است. مشتریان می‌توانند جهت واریز وجه موردنظر خود به حساب موسسه خیریه رفاه کودک و موسسه بهنام دهش‌پور از طریق منوی انتقال وجه و سپس انتخاب موسسه خیریه و درج مبلغ مورد نظر اقدام نمایند. نیازی به وارد کردن شماره حساب موسسه خیریه (شماره حساب مقصد) توسط مشتری در دستگاه خودپرداز نیست و با انجام اقدامات فوق، واریز وجه به حساب موسسه خیریه به صورت سیستمی انجام خواهد شد. کمک به مؤسسات خیریه با استفاده از تمامی کارت های بانک های عضو شتاب امکان‌پذیر است. سقف برداشت وجه نقد در کلیه خودپردازهای بانک ها عضو شتاب در تراکنش‌های شتابی و غیرشتابی با کارت هر یک از بانک‌های عضو شتاب در طی روز به میزان حد اکثر 2 میلیون ریال تعیین گردیده است سقف برداشت وجه نقد از خودپرداز بانک کار آفرین با استفاده از کارت‌های صادره بانک کارآفرین نیز از مبلغ 4 میلیون ریال به مبلغ 2 میلیون ریال کاهش داده شده است. به منظور جلب رضایت مشتریان و در جهت ارائه خدمات بهتر و کامل‌تر برای مشتریان استفاده کننده از دستگاه‌های خودپرداز بانک کارآفرین، امکان شارژ تلفن همراه برای مشترکین اعتباری همراه اول و ایرانسل از طریق دستگاه‌های خودپرداز عملیاتی شده و قابل استفاده برای متقاضیان محترم می‌باشد.

خرید شارژ تلفن همراه اعتباری

مشترکین همراه اول و ایرانسل که از سیم کارت های اعتباری استفاده می کنند می توانند جهت استفاده از این سرویس با مراجعه به دستگاه های خودپرداز این بانک و با استفاده از کارت های عضو شبکه شتاب با انتخاب گزینه مناسب شارژ مورد نظر خود را خریداری نمایند.
با انتخاب مبلغ شارژ مورد نظر، مبلغ آن از حساب متصل به کارت مشتری کسر و رمز شارژ به همراه رسید به مشتری ارائه خواهد شد.
مشتریان با وارد نمودن شماره رمز یاد شده در تلفن همراه خود از طریق فرآیندی که توسط شرکت اپراتور مربوطه اعلام شده است، اقدام به شارژ سیم کارت اعتباری تلفن همراه خود خواهند نمود. شارژهای تلفن همراه اول در مبالغ 20،000،50،000، 100،000 و 200،000 ریالی قابل فروش می‌باشند.
شارژهای تلفن ایرانسل در مبالغ 10،000، 20،000،50،000، 100،000 و 200،000 ریالی قابل فروش می‌باشند. در صورت بروز مشکلاتی نظیر عدم ارائه رسید، عدم چاپ سریال، ناخوانا بودن شماره سریال و رمز شارژ، خریدار شارژ می‌بایست به شعبه‌ای که خرید شارژ از طریق دستگاه خودپرداز آن صورت گرفته است، مراجعه نماید. به منظور ارائه خدمات نوین بانکی و افزایش رضایتمندی دارندگان انواع کارت‌های برداشت کارآفرین و نیز دسترسی هر چه بیشتر مشتریان به شبکه دستگا‌های خودپرداز، امکان «انتقال وجه سه‌جانبه» در تمامی خودپردازهای بانک کارآفرین عملیاتی گردیده است.

انتقال وجه سه جانبه

با ارائه خدمت انتقال وجه سه‌جانبه دارندگان کارت‌های برداشت بانک‌های مجهز به سیستم انتقال وجه سه‌جانبه، می‌توانند با مراجعه به خودپرداز هر یک از بانک‌های مذکور، وجه مورد نظر خود را تا سقف مبلغ انتقال وجه سه‌جانبه که در حال حاضر مبلغ 30 میلیون ریال در هر شبانه‌روز می‌باشد، به کارت سایر بانک‌های به شرح فوق انتقال دهند.