وب‌سرویس صورتحساب

وب سرویس صورتحساب بانک کارآفرین در راستای رفاه حال مشتریان حقوقی خود، خدمت ارائه صورتحساب از طریق وب‌سرویس را راه اندازی نموده است. به این ترتیب مشتریان حقوقی با مراجعه به شعبه و فعال‌سازی این خدمت می‌توانند ریز صورتحساب و تراکنش‌های انجام شده بر روی حساب خود را به صورت الکترونیکی و از طریق بستر ارتباطی اینترنت دریافت نمایند.

معرفی خدمت

خدمت ارائه صورتحساب از طریق وب‌سرویس، خدمتی است که مشتری با مراجعه به شعبه و فعال‌سازی آن می‌تواند ریز صورتحساب و تراکنش‌های انجام شده بر روی حساب خود را به صورت الکترونیکی و از طریق بستر ارتباطی اینترنت دریافت نماید.
به واسطه این خدمت مشتریانی که از نرم‌افزارهای مالی و حسابداری استفاده می‌نمایند، می‌توانند با فعال‌سازی این خدمت در بانک و فراخوانی وب‌سرویس صورتحساب از طریق نرم‌افزار مالی خود، اطلاعات ریزتراکنش‌ها و عملیات بانکی صورتحساب خود را به صورت مستقیم از سیستم‌های بانک دریافت و در نرم‌افزارهای مالی خود درج نمایند.
ریز اطلاعات مربوط به تراکنش انجام شده بر روی حساب به صورت جامع و کامل در وب سرویس صورتحساب قابل دریافت برای مشتری می باشد از جمله: تراکنش های بانکداری خرد شامل انواع واریز / برداشت به حساب از درگاه های مختلف، تراکنش ها مرتبط با چک، تراکنش های امور تسهیلات و تعهدات ریالی و ارزی، اعتبارات اسنادی، برات، ضمانتنامه و سایر عملیات بانکی صورت گرفته بر روی حساب مشتری.
خدمت وب‌سرویس صرفاً برای مشتریان حقوقی، شرکت و سازمان‌ها قابل استفاده است.

تفاوت خدمت صورتحساب وب‌سرویس با سایر روش‌های اخذ صورتحساب

در سیستم‌های سنتی و قدیمی دریافت صورتحساب، مشتری باید برای دریافت صورتحساب به شعبه مراجعه نماید یا در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری، از طریق اینترنت‌بانک نسبت به دریافت صورتحساب اقدام نماید. سپس صورتحساب مذکور را به صورت دستی توسط کاربر در سامانه‌های حسابداری خود وارد و از آن در عملیات مالی استفاده نماید.
در خدمت جدید «صورتحساب از طریق وب سرویس» نیازی به اخذ دستی صورتحساب و درج آن در سامانه‌های مالی نیست. ‌ بلکه با فعال‌سازی این خدمت هر زمان که مشتری تمایل داشته باشد، با انجام تنظیمات سیستمی قادر خواهد بود نسبت به دریافت اطلاعات از طریق وب‌سرویس اقدام و اطلاعات مذکور به صورت مستقیم در سامانه‌های مالی انتقال باید.
نمایی از خدمت اخذ صورتحساب از طریق وب‌سرویس و بستر اینترنت در تصویر شکل ذیل نمایش داده شده است:

دریافت صورتحساب و ریزتراکنش ها با استفاده از وب سرویس

فرآیند فعال‌سازی خدمت وب‌سرویس صورتحساب

مراجعه به یکی از شعب بانک کارآفرین جهت فعال‌سازی خدمت وب‌سرویس صورتحساب و تکمیل فرم درخواست توسط امضاءداران مجاز حساب
مشخص نمودن حساب‌هایی که تمایل به اخذ صورتحساب از آنها با استفاده از خدمت وب‌سرویس وجود دارد در فرم درخواست در شعبه
تعیین نمودن IPهای مشخص که از طریق آن درخواست اخذ صورتحساب به بانک ارسال می‌گردد. معرفی این IPها اختیاری است و در صورت عدم معرفی آن، کنترلی از سمت بانک اعمال نمی‌شود
دریافت شناسه کاربری و رمز از شعبه جهت استفاده از خدمت وب‌سرویس انجام تنظیمات فنی جهت فراخوانی وب‌سرویس جهت اخذ صورتحساب به شرح دستورالعمل تحویل شده به مشتری از بانک

قابلیت‌های خدمت وب‌سرویس صورتحساب

  • دریافت کامل ریز اطلاعات تراکنش‌ها
  • دریافت صورتحساب بدون نیاز به مراجعه به شعبه از بستر اینترنت
  • دریافت ریزتراکنش‌ها و صورتحساب کامل در قالب خروجی Excel
  • انتقال ریزتراکنش‌های حساب به صورت مستقیم به نرم‌افزار مالی و حسابداری مشتری

نحوه استفاده از خدمت وب سرویس صورتحساب

خدمت ارائه صورتحساب از طریق وب‌سرویس از دو طریق قابل استفاده توسط مشتریان، شرکت‌ها و سازمان‌های متقاضی دریافت این خدمت می‌باشد:

دریافت صورتحساب بدون استفاده از رابط کاربری

مشتریانی که تمایل دارند اطلاعات ریزتراکنش‌ها و صورتحساب آنها، مستقیماً از سیستم بانک به سیستم مالی و حسابداری آنها منتقل گردد، باید وب‌سرویس مذکور را با توجه به دستورالعمل کاربری تشریح شده در بروشور فنی و سیستمی استفاده از وب سرویس که در ذیل همین صفحه برای دانلود قرار گرفته است، مستقیماً در سیستم مالی و حسابداری خود فراخوانی نمایند. تمهیدات ارتباطی بین وب‌سرویس بانک و سیستم مالی/حسابداری مشتری در بخش بعدی بروشور حاضر تشریح شده است. نمونه کدهای برنامه نویسی برای راهنمایی مشتریان در برقراری ارتباط بین سیستم مالی و حسابداری و خدمت وب سرویس صورتحساب، در قسمت ذیل جهت دانلود قرار گرفته است

دریافت صورتحساب با استفاده از رابط کاربری

مشتریانی که نیاز به انتقال مستقیم اطلاعات تراکنش‌ها و صورتحساب به سیستم‌های مالی خود ندارد و صرفاً مایل به مشاهده صورتحساب مذکور هستند، می‌توانند با فعال‌سازی خدمت وب‌سرویس در شعبه و استفاده از رابط کاربری تهیه شده توسط بانک، نسبت به دریافت ریزتراکنش‌های حساب خود اقدام نمایند. فایل های مربوط به رابط کاربری مذکور در ذیل برای دانلود قرارگرفته است
توجه: خواهشمند است صرفاً از نرم‌افزار قرار گرفته در وب‌سایت بانک برای دریافت صورتحساب استفاده نمایید و از وارد نمودن اطلاعات خود در سایر نرم افزارهای مشابه یا دریافت شده از سایتی به غیر از وب سایت رسمی بانک کارآفرین خودداری فرمایید.

دانلود فایل RAR دانلود نمونه کدهای برنامه‌نویسی
دانلود فایل RAR دانلود رابط کاربری

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با نحوه استفاده از این سرویس، راهنماهای زیر را دریافت و مطالعه نمایید.

دانلود فایل PDF دریافت بروشور ارائه صورتحساب با استفاده از وب سرویس
دانلود فایل PDF دریافت بروشور فنی و سیستمی استفاده از وب سرویس