بانکداری شخصیخدمات بانکیتسهیلاتتسهیلات قرض الحسنه ازدواج

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات ازدواج

۱ - دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۲ - به استناد مفاد جزء ۱ بند (الف) تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ باشد و تا کنون نسبت به دریافت تسهیلات مذکور اقدام ننموده اند، مبلغ یک میلیارد و هشتصد میلیون ریال (برای هر نفر) تعلق می گیرد. همچنین مستند به جزء ۲ بند الف تبصره ۱۶ قانون مذکور به متقاضیانی که سن ازدواج آنها در زوج های (آقایان) زیر ۲۵ سال  و در زوجه های ( بانوان) زیر ۲۳ سال می باشد مبلغ ۲ میلیارد و دویست میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.

۲.۱. مبلغ تسهیلات ایثارگران دوبرابر مبالغ مندرج در بند فوق می باشد.

۲.۲. با توجه به امکان اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به هر ایرانی، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلاً از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد و تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱۳۹۸/۰۱/۰۱ باشد، ( علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می توانند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند گردد .

2.3. متقاضیانی که قبلا در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ثبت نام نموده اند، در اولویت پرداخت تسهیلات یاد شده می باشند و تسهیلات مذکور با توجه به شرایط متقاضی، برای کلیه افراد در صف (ثبت شده در سال ۱۴۰۲ و سنوات قبل (بعد از ۱۳۹۸/۰۱/۰۱)) مطابق با مبالغ (مطابق با بودجه ۱۴۰۲) پرداخت خواهد شد.

توجه: به هر یک از متقاضیان صرفاً یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می گیرد.

۳ - اشخاص متقاضی و ضامنین ایشان نباید دارای مانده بدهی سررسید شده و یا سوء اثر رفع نشده چک برگشتی نزد نظام بانکی کشور باشند.

۴ - کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده، قادر به ثبت نام بوده و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور می باشد، به عنوان سند ازدواج تلقی می گردد.

۵ - اقرارنامه ازدواج یا هر مدرکی مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد معادل عقدنامه تلقی گردیده و متقاضیان مذکور مشروط به رعایت و ضوابط، مشمول دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و قادر به ثبت نام دریافت تسهیلات مذکور خواهند بود.

۶ - مدارک مورد نیاز جهت طرح درخواست: 

  • اصل مدارک هویتی ( کارت ملی (موقت یا دائم) و شناسنامه متقاضی و همسر وی)
  • کارت شناسایی ملی (موقت یا دائم) ضامن
  • اصل مدارک ازدواج متقاضی
  • تصویر برگه ثبت نامه متقاضی از سامانه بانک مرکزی ( برگه ای که شماره پیگیری ۱۰ رقمی متقاضی و بانک عامل در آن ثبت شده است)
  • نشانی محل سکونت به همراه کد پستی ۱۰ رقمی 

با عنایت به امکان استعلام شعب این بانک از وضعیت ایثارگری متقاضیان ایثارگر، لزومی به دریافت و ارائه معرفی نامه از بنیاد شهید و امور ایثارگران مبنی بر انطباق وضعیت متقاضی با اشخاص موضوع ماده ۵۰ قانون جامع ایثارگران از سوی متقاضیان یادشده نمی باشد.

۷ -  افتتاح یک فقره حساب قرض الحسنه پس انداز به نام متقاضی ( به تفکیک زوج و زوجه) با رعایت ضوابط و شرایط حساب مذکور. 

۸ - تسهیلات مذکور صرفاً برای اشخاصی که از طریق سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی ایران ثبت نام نموده و بطور سیستمی به یکی از شعب عامل بانک کارآفرین تخصیص یافته و توسط شعبه در سامانه مذکور پذیرش شده اند، قابل پرداخت است.

روش ثبت نام

کلیه متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج که واجد شرایط فوق می باشند، ابتدا باید از طریق سایت سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به نشانی http://ve.cbi.ir  ثبت نام کرده و فرم مربوطه را تکمیل نمایند که در صورت موفقیت آمیز بودن مراحل ثبت نام، یک کد رهگیری ده رقمی که کاملاً محرمانه بوده و مربوط به متقاضی می باشد، به شخص ثبت نام کننده داده می شود.

متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و همچنین نام شعبه مربوطه جهت مراجعه برای اخذ تسهیلات ازدواج،  به سایت فوق الذکر مراجعه کرده و در صورتی که شعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف مدت زمانی که از طرف سایت اعلام می گردد (در حال حاضر ۱۲ روز می باشد)، به شعبه مراجعه کرده و نسبت به اتمام مراحل اخذ وام اقدام نمایند. بدیهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمان تعیین شده، ثبت نام آن لغو می گردد. 

مدت بازپرداخت تسهیلات و کارمزد

مدت بازپرداخت تسهیلات حداکثر ۱۲۰ ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می باشد.

نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ۴ درصد تعیین شده است.

شرایط وثایق و ضامنین

۱ - تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بر مبنای نتیجه اعتبار سنجی متقاضیان، حداکثر با اخذ سفته از متقاضی و یا معرفی یک ضامن معتبر به بانک قابل پرداخت می باشد. 

متقاضیان محترم می توانند پس از ثبت نام در سایت http://ve.cbi.ir  و انتخاب شعبه مربوطه جهت دریافت وام ازدواج، به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شعبه مذکور تماس حاصل نمایند.