رمز پویا

بانک مرکزی با هدف جلوگیری از دسترسی مجرمان به اطلاعات حساب بانکی شهروندان در فضای وب و کاهش کلاهبرداری‌های اینترنتی، استفاده از رمز دوم ثابت برای کارت‌های بانکی را ممنوع اعلام کرده است. به همین منظور طرح رمز یک‌بارمصرف پویا در دستور کار بانک کارآفرین قرار گرفته است.

پس از فعالسازی رمز یک بار مصرف، روش دریافت رمز (از طریق سامانه ریما و یا پیامک) را انتخاب نمایید. لازم به ذکر است که فعال کردن دو روش به صورت همزمان هم امکان‌پذیر است.

رمز دوم پویا در تمامی تراکنش‌هایی که بدون فیزیک کارت انجام می‌شوند، قابل استفاده است. این رمز یکبار مصرف است و در صورت تحقق حداقل یکی از شرایط ذیل منقضی می‌گردد:

  • استفاده از رمز دوم پویا توسط مشتری برای انجام تراکنش اعم از اینکه تراکنش موفق یا ناموفق باشد
  • سپری شدن 60 ثانیه از زمان تولید رمز

فعالسازی رمز دوم پویا برای هریک از کارت های مشتری به صورت جداگانه صورت می‌پذیرد، به‌عنوان مثال اگر مشتری دارای 2 کارت برداشت برای دو حساب مختلف  باشد و تمایل داشته باشد که برای هر دو کارت خدمت رمز دوم پویا را فعال نماید، باید این فرآیند برای هر یک از کارت‌ها به صورت جداگانه جداگانه انجام شود.

گام اول: اعتبارسنجی تلفن همراه مشتری

جهت اطمینان بانک از تعلق داشتن شماره همراه دریافت‌کننده رمز پویا به مشتری، لازم است این شماره نزد بانک به ثبت برسد. این کار به دو روش امکان‌پذیر است:

روش 1: مراجعه به یکی از شعب بانک کارآفرین

روش 2: از طریق همراه بانک کارآفرین

لازم به ذکر است که برای اعتبارسنجی رمز پویا از طریق نرم‌افزار همراه‌بانک، ابتدا باید آن را به روز و نسخه جدید را دریافت کنید. برای به‌روزرسانی همراه‌بانک اینجا کلیک کنید.

اعتبارسنجی شماره همراه فقط یکبار در ابتدای فعالسازی خدمت رمز دوم پویا باید انجام شود و بعد از آن، نیازی به انجام مجدد این کار نیست. اما اگر شماره همراه شما تغییر کند، لازم است این امر را به یکی از روش‌هایی که گفته شد، به بانک اعلام کنید.

گام دوم: فعالسازی رمز دوم پویا

در گام دوم، خدمت رمز دوم پویا برای هر یک از کارت‌های مدنظر شما فعال می‌شود و همچنین می‌توانید روش مطلوب خود را برای دریافت رمز پویا خود مشخص کنید.

پیامک: به صفحات پرداخت اینترنتی، سامانه‌های همراه‌بانک و اینترنت‌بانک و اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی گزینه‌ای تحت عنوان درخواست رمز پویا اضافه شده است. هنگام انجام عملیات پرداخت اینترنتی، با انتخاب این گزینه، پیامکی حاوی رمز پویا برای شماره همراه شما ارسال می‌شود.

اپلیکیشن رمزساز ریما: برای استفاده از این روش لازم است گوشی شما هوشمند باشد. ابتدا نرم‌افزار ریما را دریافت و روی موبایل خود نصب کنید (پایین صفحه) و سپس با استفاده از یکی از روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود، فعالسازی رمز پویا را انجام دهید.

روش 1: مراجعه به یکی از شعب بانک کارآفرین

روش 2: از طریق نرم‌افزار همراه‌بانک کارآفرین

روش 3: مراجعه به یکی از خودپردازهای بانک کارآفرین

فعالسازی رمز دوم پویای کارت فقط برای کارت‌های برداشت از حساب (متصل به حساب) امکانپذیر است و شامل سایر انواع کارت از قبیل کارت هدیه و بن کارت نمی شود.

با توجه به این که اپلیکیشن ریما مورد استفاده تعدادی از بانک‌های دیگر نیز می‌باشد، اگر مشتری قبلا اپلیکیشن مذکور را از وب سایت بانک‌های یاد شده دریافت و نصب کرده باشد، نیازی به دریافت و نصب مجدد آن از وب سایت بانک کارآفرین نیست مشروط به اینکه روی شماره همراه اعتبارسنجی شده در بانک کارآفرین نصب شده باشد.

دانلود فایل PDF

دریافت راهنمای فعالسازی رمز یکبار مصرف از طریق همراه‌بانک

دانلود فایل PDF

دریافت راهنمای فعالسازی رمز یکبار مصرف از طریق خودپرداز

دانلود فایل PDF

دریافت راهنمای کامل رمز دوم پویا

گام سوم: دریافت رمز دوم پویا

در گام سوم، رمز پویا را به روشی که در گام دوم انتخاب کرده‌اید، دریافت خواهید کرد.

سامانه ریما

سامانه ریما

بانک کارآفرین به منظور حفظ امنیت کارت‌های برداشت مشتریان و جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی از کارت‌های مشتریان محترم، نسبت به طراحی و راه‌­اندازی سامانه رمز یکبار مصرف ریما اقدام نموده است که در ادامه به توضیحات بیشتر آن می‌پردازیم.....

دریافت اخرین نسخه نرم افزار ریما برای سیستم عامل اندروید

 

ادامه مطلب

رمز پویای پیامکی

پیامک

دریافت رمز دوم پویا برای پرداخت‌های الکترونیکی از طریق درگاه‌های پرداخت، از طریق پیامک نیز امکان‌پذیر است. مشتریان گرامی می‌توانند پس از فعالسازی رمز پویا، دریافت پیامک را به‌عنوان روش دریافت رمز یک بار مصرف خود انتخاب کنند...

ادامه مطلب