نکات امنیتی رمز دوم پویا

رمز یک‌بارمصرف یا رمز پویا برای همیشه قابل استفاده نیست و پس از گذشت 60 ثانیه باطل می‌شود. به این ترتیب حتی اگر سارق به اطلاعات و رمز کارت شما دسترسی پیدا کرده باشد، امکان سرقت و برداشت از کارت را نخواهد داشت. رمز پویا یک‌بارمصرف است و فقط برای یک خرید یا انتقال وجه اینترنتی اعتبار دارد.

با مطرح شدن بحث رمزهای یک‌بارمصرف شیوه‌ای از کلاهبرداری پیامکی شکل گرفته است. در این روش پیامکی برای فرد ارسال می‌شود و از او درخواست می‌شود برای تکمیل اطلاعات کارت جهت دریافت رمز پویا به یک لینک مراجعه کند. بعد از کلیک روی لینک و وارد شدن به صفحه، اطلاعات بانکی فرد از طریق یک درگاه پرداخت جعلی کپی می‌شود. بنابراین لازم است مشتریان در صورت دریافت چنین پیامک‌هایی ضمن حفظ هوشیاری خود، از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خودداری کنند.

  • چه افرادی باید نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویا برای کارت برداشت خود اقدام کنند؟

تنها مشتریانی باید رمز دوم پویا را برای کارت برداشت خود فعال کنند که از کارت بانکی خود برای انجام خریدهای اینترنتی یا پرداخت‌های نیازمند به رمز دوم استفاده می‌کنند. بنابراین مشتریانی که از کارت خود فقط برای خریدهای فروشگاهی یا خدمات خودپرداز استفاده می‌کنند، نیازی به رمز دوم پویا ندارند.

  • چگونه می‌توان نسبت به فعال‌سازی رمز دوم پویای کارت‌های بانکی اقدام نمود؟

پویاسازی رمز دوم کارت برداشت فقط توسط بانک صادرکننده کارت صورت می‌پذیرد. از دریافت و نصب هرگونه اپلیکیشن متفرقه از سایت‌های دیگر اکیداً خودداری کنید.

  • آیا فعال‌سازی رمز پویا برای دارندگان کارت‌های بانکی هزینه دارد؟

فعال‌سازی رمز دوم پویا هزینه‌ای برای مشتریان ندارد. هرگونه تماس یا پیامکی که برای فعال‌سازی رمز پویا در قبال پرداخت هزینه دریافت کرده‌اید، جعلی است و با هدف کلاهبرداری ارسال شده است.

  • پس از فعال‌سازی، رمز دوم پویا از چه روش‌هایی ارسال خواهد شد؟

بانک‌ها متناسب با نیازمندی‌های مشتریان خود سازوکارهای متنوعی را برای ارائه رمز دوم پویا فراهم کرده اند. بانک کارآفرین این کار را به واسطه اپلیکیشن ریما انجام می‌دهد که در دو نسخه اندروید و iOS منتشر شده است. سامانه هریم هم توسط بانک مرکزی و برای دریافت رمز دوم پویا راه‌اندازی شده است.

  • برای فعال‌سازی رمز دوم پویا چه اطلاعاتی باید ارائه شود؟

بانک‌ها به هیچ عنوان برای فعال‌سازی رمز دوم پویا اطلاعات حساس کارت‌های بانکی مانند رمز دوم و کد CVV2 را مطالبه نمی کنند. بنابراین در صورت مشاهده موارد مشکوک، بانک را از این موضوع مطلع کنید.


دانلود فایل PDF

راهنمای مقابله با حملات فیشینگ