پیامک‌‌های جعلی کارت سوخت در کمین حساب‌‌های بانکی مردم

عد‌ه‌ای از افراد سودجو این روز‌ها به بهانه کارت سوخت اقدام به کلاهبرداری از مردم می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از میزان، پیامک‌‌های جعلی کارت سوخت در کمین حساب‌‌های بانکی مردمبه گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، همزمان با آغاز طرح ثبت نام دریافت کارت سوخت، عد‌های سودجو با ارسال پیامک در سطح وسیعی با مضمون‌هایی از قبیل آخرین مهلت برای دریافت کارت سوخت، ثبت نام کارت سوخت اقدام به کلاهبرداری از مردم می‌کنند.
شگرد اصلی این سودجویان استفاده ارسال لینک پرداخت با استفاده از درگاه جعلی است، زمانی که متقاضی اقدام به پرداخت مبلغ مورد نظر برای دریافت کارت می‌باشد، ضمن ذخیره اطلاعات بانکی اقدام به برداشت از حساب متقاضیان می‌کنند.
پلیس فتا بار‌ها ضمن هشدار در مورد پیامک‌‌های ثبت نام و تکمیل مدارک برای کارت سوخت، از متقاضیان خواست برای دریافت کارت سوخت به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند.
محمد احمدی کارشناس حوزه ارتباطات در گفتگو با خبرگزاری میزان با اشاره به روند رو به افزایش کلاهبرداری‌‌های اینترنتی بیان کرد: با توجه به عدم شناخت بسیاری از مردم از فضای مجازی و چالش‌‌های آن‌ها امروزه شاهد افزایش کلاهبرداری در این حوزه به بهانه‌‌های مختلف هستیم.
این کارشناس بیان کرد: عمده مشکلات مردم و کلاهبرداری‌‌های صورت گرفته، به استفاده از درگاه‌‌های پرداخت، سایت‌‌های نامعتبر و جعلی باز می‌گردد، بنابراین باید پیش از وارد کردن اطلاعات بانکی از صحت سایت اطمینان حاصل کرد.
وی افزود: آرم‌ای نماد مربوط به تایید اصالت سایت است، داشتن اینماد در یک سایت نیازمند طی کردن فرایند دقیقی است و باید اطلاعات این سایت و شرکت در وزارت صمت ثبت شده باشد.
احمد گفت: در خرید‌‌های اینترنتی نیاز به اعلام اطلاعات بانکی از قبیل رمز دوم و رمز کارت به فروشنده نیست و باید اطلاعات حساب به صورت محرمانه نزد فرد باقی بماند.
در همین رابطه جواد جاویدنیا معاون فضای مجازی دادستانی کل کشور طی مصاحب‌های اعلام کرد: اخیراً پیامک‌هایی جعلی مبنی بر ضرورت ثبت‌نام کارت سوخت با دعوت به مراجعه به سایت‌‌های جعلی جهت تکمیل مدارک، برای مردم ارسال شده است که اطلاعات کارت بانکی مردم را سرقت می‌کند لذا مردم هوشیار باشند.
شرکت ملی پخش فرآورده‌‌های نفتی ایران در اطلاعیه خود اعلام کرد: با توجه به ارسال پیامک‌هایی به تلفن همراه برخی هموطنان با موضوع سهمیه‌بندی بنزین و معرفی سایت‌‌های غیرقانونی و جعلی برای سوءاستفاده از اطلاعات شخصی و بانکی مردم، لازم است هموطنان عزیز در این باره هوشیاری کامل داشته باشند و از هر گونه ثبت‌نام، ارائه اطلاعات شخصی و بانکی و نیز پرداخت وجه از طریق وب‌سایت‌‌های یادشده خودداری کنند.
هزینه مصوب برای صدور کارت هوشمند سوخت، مبلغ ۱۰ هزار تومان است که به صورت حضوری، در دفاتر پلیس +۱۰ یا هنگام تحویل کارت هوشمند سوخت توسط مأموران پست دریافت می‌شود.
حدود ۱ میلیون نفر از صاحبان وسایل نقلیه هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده اند و بنا بر آمار‌‌های موجود با تولید روزانه ۵۰ هزار کارت سوخت، این افراد می‌توانند نسبت به دریافت کارت سوخت تا پایان مهر ماه امیدوار باشند.

تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۶