معاون وزیر اقتصاد خبر داد؛

بدهی ۱۰۷ هزار میلیارد تومانی دولت به بانک‌ها

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه، دولت ۱۰۷ هزار میلیارد تومان به بانک‌های دولتی بدهی دارد، از فروش ۱۴ هزار میلیارد تومان از اموال بانک‌ها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از مهر، عباس معمارنژاد در نشست خبری که روز گذشته (شنبه ۶ مهرماه) برگزار شد، با بیان اینکه طرح جدیدی در وزارت امور اقتصادی و دارایی تحت عنوان برنامه اجرایی اصلاح نظام بانکی تهیه شده است گفت: این طرح از سوی وزیر اقتصاد برای ریاست جمهوری ارسال شده تا مورد بررسی قرار بگیرد؛ در این طرح سه حوزه چالشی را بررسی کرده ایم و متناسب با آنها راه حل هایی را تدوین کرده ایم.
معمارنژاد با اشاره به اینکه این سه حوزه شامل حوزه مالی، ساختاری و قوانین و مقررات می‌شود، ادامه داد: در حوزه مالی با توجه به اینکه بانک‌ها با ناترازی های مختلفی در بخش درآمد- هزینه، جریان وجه – نقد و ... مواجه هستند موجب شده بانک‌ها با دارایی های منجمد و مطالبات جاری بالایی مواجه باشند که برای این موارد راهکارهایی در نظر گرفته شده است. از جمله راهکارهای در نظر گرفته شده برای رفع دارایی های منجمد بحث فروش اموال و واگذاری شرکت های زیرمجموعه بانک‌ها است.
وی افزود: برای امسال پیش بینی شده که ۶۰ هزار میلیارد تومان اموال بانک‌ها به فروش برسد که تا به این لحظه ۱۴ هزار میلیارد تومان از اموال بانک‌ها فروخته شده است.
معمارنژاد گفت: تاکنون چارچوب مشخصی برای عرضه اموال بانک‌ها وجود نداشت از این رو ما چارچوبی را با تصویب هیئت وزیران تنظیم کردیم که بانک‌ها بتوانند با استفاده از دستورالعمل های اصل ۴۴ قانون اساسی برای ارزشگذاری و تعیین روش واگذاری ها نقد و تقسیط وجوه اقدام کنند.
معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه راهکار دوم کم کردن تعداد شعب بانکی است گفت: طبق برآوردها ۱۰ هزار شعب بانکی در سطح کشور به صورت مازاد وجود دارد که باید به زودی هزار شعبه از این تعداد کاسته شود. در صورت کم کردن تعداد شعب بانک‌ها، ۸۰ هزار میلیارد تومان دارایی آزاد می‌شود.
معمارنژاد با بیان اینکه راهکار سوم تعیین تکلیف بدهی دولت به بانک‌ها است، اظهار داشت: پیشنهادی را در ستاد اقتصادی دولت مطرح کردیم تا بتوانیم از ظرفیت های بودجه ۹۸ استفاده کنیم و از طریق تبدیل بدهی به اوراق بخشی از اوراق را به بانک‌ها پراخت کنیم.
وی افزود: تا پایان سال ۹۶ که عملیات حسابرسی انجام شده که نشان می دهد بدهی دولت به بانک‌ها حدود ۱۰۷ هزار میلیارد است؛ دولت به بانک‌های خصوصی بدهی ندارد.
معاون وزیر اقتصاد گفت: اصلاح نرخ کارمزد خدمات بانکی با افزایش سرمایه بانک‌ها از دیگر راهکارهای پیش بینی شده در طرح وزارت اقتصاد است.
معاون وزیر اقتصاد در ادامه در رابطه با وضعیت تسهیلات دهی بانک‌ها ادامه داد: طی ۴ ماه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل میزان تسهیلات دهی بانک‌ها ۲۵ درصد افزایش یافته است.
وی همچنین در رابطه با حساب های بانکی بدون هویت اظهار داشت: بانک مرکزی به تمام نظام بانکی ابلاغ کرده که هیچ حسابی بدون هویت شخصی نباید وجود داشته باشد.
وی افزود: بنابراین تمام بانک‌ها حساب هایی که بدون کد ملی بوده اند را مسدود کرده است.

تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۱