تحلیل بلومبرگ:

بانک مرکزی ایران چطور ارزش پول ملی ایران را احیا کرد؟

شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی ویژه به بازگشت ارزش پول ملی ایران با وجود تشدید تحریم‌های دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا پرداخت.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبِنا، در این گزارش آمده است: رییس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرده که ارزش پول ملی ایران در یک سال گذشته ۴۰ درصد بهبود پیدا کرده است. این بازسازی پس از آن صورت گرفت که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران با هدف ضربه به اقتصاد این کشور طراحی شده بود.
بلومبرگ به نقل از همتی به تثبیت نرخ تورم و بهبود ارزش پول ملی اشاره کرده است و نوشت: با وجود تاثیر تحریم‌ها و سایه تهدید جنگ، وضعیت رشد اقتصادی کشور با ثبات بوده است.
بلومبرگ در ادامه نوشته است: پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت سال گذشته و دستور ترامپ، رییس جمهور آمریکا به بازگرداندن و تشدید تحریم‌ها، ارزش ریال مدتی با ریزش همراه شد و از دست رفتن منابع درآمد ارزی نفتی که یکی از اصلی ترین شریان های ارزی ایران بود به ارزش ریال آسیب زد و نرخ تورم را بالا برد، اما پس از آن به کمک اجرای سیاست بازار باز و پلتفرم جدید بانک مرکزی برای تسهیل عرضه ارز، ارزش ریال در ماه های اخیر رو به بهبود بوده است.
به گزارش ایبنا، همتی چندی پیش در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشته بود: پارسال در این ایام، وضع تلخی بر اقتصاد کشورمان حاکم شده بود. دولت آمریکا و متحدین منطقه‌ای آن با شروع جنگ تمام عیار اقتصادی و راه انداختن ماشین جنگ روانی و تبلیغاتی، در اندیشه فروپاشی کشور از طریق اقتصاد و با ابزار سقوط ارزش پول ملی و نهایتا ایجاد هرج و مرج در سراسر کشور بودند.
وی افزود: خداوند متعال را شاکرم با هدایت و حمایت‌های مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و سران قوا و از همه مهم تر، مقاومت و همراهی تحسین برانگیز مردم عزیز، تدابیر و اقدامات بانک مرکزی و برنامه منسجمی که در این رابطه تنظیم کردیم، با همکاری سایر دستگاه‌ها و نهادها توانستیم با یکی از پیچیده‌ترین و بی سابقه‌ترین تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی و پولی با قدرت مقابله کرده و ثبات و آرامش را به بازار ارز و سایر بازارها برگردانیم.
درست نسبت به یکسال پیش، پول ملی ۴۰ درصد تقویت و رشد تورم مهار شده و طلیعه رشد اقتصادی آشکار شده است. مردم عزیز، خصوصا اقشار با درآمدهای پایین و حقوق ثابت سختی زیادی را تحمل کرده و می‌کنند. لیکن، این روزها طلیعه پیروزی مقاومت مردم بیش از همیشه آشکار شده است. همتی ادامه داده است: آنچه من و همکارانم را به ادامه این مسیر هر روز مصمم‌تر می‌کند، امید به بهبود شرایط زندگی و رفاهی اقشار آسیب دیده از فشار تحریم‌ها و تلاش جدی مسئولین برای خدمت بهتر به مردم عزیز کشورمان است.

تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۹