پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از کاهش رشد اقتصادی در عربستان

صندوق بین‌المللی پول در پیش‌بینی جدید خود، اعلام کرد که اقتصاد عربستان به علت کاهش تولید نفت، در سال جاری تنها ۰.۲ درصد رشد خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از مهر، صندوق بین‌المللی پول در پیش‌بینی جدید خود، با تغییر پیش‌بینی قبلی خود، اعلام کرد که اقتصاد عربستان به علت کاهش تولید نفت، در سال جاری تنها ۰.۲ درصد رشد خواهد کرد. این در حالی است که در پیش‌بینی قبلی این صندوق رشد اقتصادی عربستان ۱.۹ درصد اعلام شده بود.
صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود از چشم‌انداز اقتصادی جهان، اعلام کرد: ارزیابی تاثیر حمله ماه گذشته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، که تولید نفت این کشور را در آن زمان به نصف کاهش داد، بر رشد اقتصادی بسیار سخت است، اما این باعث ایجاد وضعیت نامعین در چشم‌انداز کوتاه‌مدت عربستان خواهد شد.
اقتصاد عربستان سعودی، که بزرگترین اقتصاد جهان عرب است، در سال‌های اخیر از قیمت‌های پایین نفت و اقدامات ریاضتی انجام شده برای کاهش کسری بودجه شدید این کشور، رنج برده است.
در سال ۲۰۱۷، اقتصاد عربستان برای اولین بار در ۱۰ سال، دچار افت شد، اما سال گذشته با عملکرد قدرتمند بخش نفتی، ۲.۲ درصد رشد کرد.
آی‌ام‌اف اعلام کرد اقتصاد عربستان سال آینده دوباره با نرخ ۲.۲ درصد رشد خواهد کرد. همچنین رشد امسال بخش غیرنفتی عربستان هم ۲.۹ درصد پیش‌بینی شد.
وزیر مالی عربستان سعودی، محمد الجدان، در مصاحبه ماه گذشته خود به رویترز گفت: انتظار می‌رود رشد اقتصادی عربستان از مقادیر پیش‌بینی شده قبلی به شدت پایین‌تر باشد، اما این یک الگوی کلی ایجاد نمی‌کند.

تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱