جزییات گزارش بانک جهانی از کسب و کار ایران

کدام شاخص‌ها رتبه ایران را به ۱۲۷ رساند؟

ایران در تازه‌ترین گزارش بانک جهانی از عملکرد کشورها در بهبود فضای کسب و کار درحالی یک رده ارتقا پیدا کرده است که این نهاد برای تعیین این رتبه‌ها جزییات مختلفی را مورد بررسی قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبنا، در تازه ترین گزارش بانک جهانی درباره بهبود فضای کسب و کار ۲۰۲۰، جایگاه ایران در میان ۱۹۰ کشور مورد بررسی از رتبه ۱۲۸ با یک رتبه بهبود به ۱۲۷ رسیده است. درحالی که میانگین امتیازات ایران، این کشور را در جایگاه ۱۲۷ قرار داده، هر کدام از شاخص های زیرمجموعه نیز امتیازی جداگانه کسب کرده است.
براساس این گزارش، در شاخص "آغاز یک کسب و کار جدید" ایران در رتبه ضعیف ۱۷۸ قرار گرفته است. در زمینه "مجوزهای ساخت و ساز" رتبه ایران بهتر است و در جایگاه ۷۳ قرار دارد. رتبه ایران در زمینه ثبت شرکت هم ۷۰ است.
در زمینه "دسترسی به برق" جایگاه ایران در رتبه ۱۱۳ قرار دارد، در زمینه "تامین اعتبار" رتبه ایران ۱۰۴ است و البته "حفاظت از سرمایه گذاران خرد" نیز ایران رتبه ۱۲۸ را کسب کرده است.
رتبه ایران در پرداخت مالیات در جایگاه ۱۴۴، رتبه ایران در تجارت با کشورهای مرزی در جایگاه ۱۲۳ و در زمینه اجرایی شدن قراردادها در رتبه ۹۰ قرار دارد. جایگاه ایران در حل اختلافات نیز ۱۳۳ است.
بنابراین در حوزه مدیریت کسب و کار بالاترین رتبه ایران در زمینه ثبت شرکت و مجوزهای ساخت و ساز است و بدترین امتیاز در حوزه آغاز کسب و کار جدید و پرداخت مالیات هاست.

تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۶