صندوق بین‌المللی پول:

تحریم‌های آمریکا تاثیر تازه‌ای بر اقتصاد ایران نخواهد گذاشت

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد تحریم‌هایی که سال گذشته دوباره توسط آمریکا علیه ایران وضع و امسال هم تشدید شدند، تاثیر بیشتری بر اقتصاد ایران نخواهند داشت.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از مهر، صندوق بین‌المللی پول روز دوشنبه اعلام کرد که ایران برای متوازن کردن بودجه خود در سال آینده نیاز به نفت هر بشکه ۱۹۵ دلاری خواهد داشت.
صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که ایران که یکی از اعضای کلیدی سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، می‌باشد، تحت تاثیر تحریم‌های شدید آمریکا امسال ۴.۵ درصد کسری بودجه خواهد داشت و در سال آینده کسری بودجه آن به ۵.۱ درصد افزایش خواهد یافت.
روز جمعه قیمت هر بشکه نفت بنچ‌مارک بین‌المللی نفت برنت، در بالای ۶۲ دلار بسته شد.
درآمدهای نفتی ایران که به دنبال توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ افزایش یافته بود، به دنبال تحریم‌های جدید آمریکا در دولت ترامپ، از ۲۰۱۸ به شدت کاهش یافته است.
صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که انتظار می‌رود اقتصاد ایران امسال ۹.۵ درصد آب برود (در حالی که در پیش‌بینی قبلی این میزان ۶ درصد اعلام شده بود)، اما رشد واقعی تولید ناخالص داخلی در سال آینده به صفر بازخواهد گشت.
جهاد ازعور، مدیر دپارتمان خاورمیانه و آسیای مرکزی آی‌ام‌اف، گفت: این تخمین ماست؛ تحریم‌هایی که سال گذشته دوباره علیه ایران وضع و امسال هم تشدید شدند، تاثیر بیشتری نخواهند داشت.
افت ارزش پول ایران به دنبال وضع مجدد تحریم‌ها باعث ایجاد اختلال در تجارت خارجی ایران شده است و تورم را بالا برده است. آی‌ام‌اف پیش‌بینی کرد تورم ایران امسال ۳۵.۷ درصد و سال آینده ۳۱ درصدی شود.

تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵