احتمال تصویب مالیات سود سپرده بانکی با نرخ صفر

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه پیش‌نویس مالیات بر مجموع درآمد تا پایان پاییز به دولت ارائه می‌شود، گفت: با توجه به نظر سیاست‌گذار اقتصادی احتمال دارد مالیات با نرخ صفر برای سود سپرده بانکی لحاظ شود.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از اخباربانک، محمدعلی دهقان دهنوی با بیان اینکه در حال حاضر پیش‌نویس اولیه اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم به معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد ارجاع شده است گفت: تا کنون بخشهای ابتدایی پیش‌نویس ارائه‌شده از سوی سازمان مالیاتی در معاونت اقتصادی بررسی شده اما تا امروز هیچ بحثی در خصوص موضوع ضرایب جدید مالیات بر مجموع درآمد قطعی نشده است.
وی افزود: آنچه در برخی سایتها منتشر شده یک پیش‌نویس اولیه و غیر قابل استناد است که قطعاً در مراحل بعدی تغییرات زیادی خواهد داشت.
معاون وزیر اقتصاد، با اشاره به تشکیل کمیته ویژه در این معاونت جهت بررسی پیش‌نویس لایحه مالیات بر مجموع درآمد، گفت: برآورد اولیه ما این بود که در پایان مهر ماه بررسی اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم تکمیل شود اما با توجه به پیچیدگی و ظرافتهای بررسی این موضوع، احتمالاً تا انتهای پاییز بررسی‌های معاونت اقتصادی در خصوص پیش‌نویس لایحه قانون به اتمام برسد.
دهقان با بیان اینکه مالیات بر مجموع درآمد در پیش‌نویس اصلاحیه لایحه مالیاتهای مستقیم گنجانده شده گفت: در بحث مالیات بر مجموع درآمد بایستی همه درآمدهای افراد از جمله درآمد حاصل از سود سپرده بانکی، املاک، دارایی‌ها و کلیه درآمد ناشی از شغل و به‌طور کلی هر چیزی که منجر به درآمد و سود شود احصا شود.
وی افزود: این سیاست‌گذار اقتصادی و در نهایت مجلس شورای اسلامی است که تعیین می‌کند کدام درآمدها از مالیات معاف شده و برای کدام درآمدها نرخ‌های پایین یا بالاتر مالیاتی لحاظ شود.
دهقان دهنوی گفت: بنابراین مباحث مطرح‌شده در خصوص دریافت مالیات از سود سپرده‌های بانکی صحت ندارد و هنوز هیچ چیز در این خصوص قطعی نیست.
به‌گفته معاون وزیر اقتصاد بعد از تکمیل بررسیها در معاونت اقتصادی پیش‌نویس مربوطه به دولت ارجاع می‌شود و احتمالاً بررسیهای مربوطه در دولت زمان خود را نیز به‌همراه داشته باشد اما با توجه به اینکه در معاونت اقتصادی از نظر صاحب‌نظران مختلف استفاده شده پیش‌بینی می‌شود در بازه کوتاه‌تری بررسی لایحه در دولت به سرانجام برسد.

تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۱