همتی: فعال کردن رمز دوم یک‌بار مصرف کارت های بانکی هزینه ندارد

رئیس کل بانک مرکزی توضیحاتی درباره هزینه فعال‌سازی رمزدوم یک‌بار مصرف کارت‌های بانکی ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از تسنیم، عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی، روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران، درخصوص تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی در سال گذشته، گفت: در این‌باره توضیحاتی ارائه شده است، برای واردات کالاهای اساسی ۱۹٫۳ میلیارد دلار تامین ارز شده بود و در مقابل ۱۷٫۸ میلیارد دلار کالا وارد شده و بقیه آن هم اگر وارد نشده و حدود ۱٫۲ میلیارد دلار است پرونده‌اش به تعزیرات ارجاع داده شده که در حال بررسی شدن است.
وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا منظور تزریق ارزی است که در سال ۹۶ و ۹۷ شده است، اظهار داشت: آن که همیشه بوده است یعنی در سال‌های ۹۴، ۹۵، ۹۶٫ بالاخره بانک مرکزی همیشه در بازار مداخله می‌کرده که و امری طبیعی بوده که بر اساس سیاست‌هایی که برای کنترل نرخ ارز داشتند، انجام می‌دادند.
رئیس کل بانک مرکزی درباره گام بعدی این بانک برای تخصیص ارز برای واردات، گفت: ما دنبال این هستیم تا راهکارهایی برای تامین مالی واحد‌های تولیدی پیدا کنیم که غیر از استفاده از نقدینگی و افزایش نقدینگی در کشور باشد. این گام در واقع گواهی‌های اعتباری است که بانک‌ها برای تامین زنجیره تولید صادر خواهند کرد. یعنی واحد‌های تولیدی که مواد اولیه نیاز دارند و در زنجیره تامین قرار می‌گیرند، بتوانند از این اوراق بدون اینکه نقدینگی اضافه شود استفاده کنند.
همتی با بیان اینکه خوشبختانه شب گذشته در جلسه شورای پول و اعتبار کلیات این طرح تصویب شد، افزود: انشالله دوهفته دیگر جزئیات آن هم در این شورا تصویب شود تا عملیاتی کنیم تا بتوان از طریق اوراقی که بانک‌ها تضمین خواهند کرد برای تولید کنندگان چیزی شبیه ال سی داخلی باز کنیم که تضمین دار خواهد بود و در عین حال در بازار بورس هم قابل خرید و فروش خواهد بود.
وی درباره هزینه‌های رمز دوم یک‌بار مصرف نیز گفت: رمز دوم که باید استفاده شود یکی از کارهای ضروری است. الان تعداد زیادی از شکایت‌هایی که به پلیس فتا می‌شود در ارتباط با سو‌ءاستفاده‌هایی است که از تراکنش‌های بانکی افرادی است که بدون کارت فعالیت‌های انجام می‌دهند.
رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: آنچه ما تصمیم گرفتیم این است که از اول دی ماه این را برقرار خواهیم کرد. درباره هزینه هم از ابتدا گفتیم هیچ‌ فردی نباید از مردم در این رابطه هزینه‌ای بگیرد. نه بانک‌ها هزینه‌ای خواهند گرفت و نه بانک مرکزی، این‌ها را خود بانک‌ها تامین خواهند کرد. (این کار) بخشی از اقدامات بانک‌‌ها برای تامین مشتری‌هایشان است. بنابراین هیچ هزینه‌ای از این بابت به مشتری‌ها نباید تحمیل شود.
وی درباره بازار متشکل ارزی نیز گفت: در حال طی مراحل است و انشالله کارش شروع خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۶