یک مقام مسئول در نظام بانکی خبر داد:

انجام ۱۲۴ میلیون تراکنش بانکی به رغم قطعی اینترنت

مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک، با بیان اینکه روز گذشته ۱۲۴ میلیون تراکنش در شبکه شتاب صورت گرفته، گفت: پایداری شبکه بانکی ایران علیرغم قطعی اینترنت بیش از ۹۹.۹ درصد بوده است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از مهر، سید ابوطالب نجفی در جمع خبرنگاران با اشاره به توسعه فناوری بلاکچین برای خدمات بانکداری دیجیتال گفت: بانک مرکزی با فناوری بلاکچین مشکلی ندارد و اعتقاد بر این است که این فناوری می تواند به حذف واسطه ها بی‌انجامد. آنچه هم اکنون مورد چالش است، به کارگیری ارزهای دیجیتال یا ارزرمزها در حوزه پرداخت است که در این راستا بانک مرکزی با همکاری نهادهای نظارتی، مقرراتی را برای این موضوع تدوین کرده است.
این مقام مسئول در نظام بانکی تصریح کرد: همه ارکان نظام بانکی باید برای استفاده از سرویس رمزارز در قالب چارچوب و مقررات اعلامی بانک مرکزی حرکت کنند و در این راستا بانک مرکزی به عنوان متولی سیاست های پولی کشور هم باید نقش کنترل کننده در استفاده از سرویس های مرتبط با آن داشته باشد.
وی اضافه کرد: طی روزهای گذشته به دلیل محدودیت در دسترسی به خدمات بانکی در نبود اینترنت، مشکلاتی بروز کرده است. اما چالش در تراکنش های بانکی به واسطه قطعی اینترنت مشاهده نشده است به نحوی که روز گذشته (۲۷ آبان ماه) ۱۲۴ میلیون تراکنش در شبکه شتاب و ۱۶۶ میلیون خرید در شبکه شاپرک به ثبت رسیده که پایداری بیش از ۹۹.۹ درصدی را نشان می دهد.
نجفی افزود: در خصوص اتصال سرویس‌های حیاتی بانکی کشور در صورت نبود و قطعی اینترنت چندین مانور بزرگ صورت گرفته که نشان داده شبکه، دارای پایداری کامل در برابر اتفاقات احتمالی است. ضمن اینکه روش های پشتیبانی نیز مدنظر قرار گرفته است.
مدیر عامل شرکت خدمات انفورماتیک، درباره خسارت های ایجاد شده در شعب بانکی کشور و تخریب شبکه کابلی شعب در روزهای اخیر، گفت: ما چندین هزار ارتباط پشتیبان را تدارک دیده ایم و در کنار آن ارتباطات شبکه بانکی از طریق لینک های ماهواره ای نیز برقرار است. ضمن اینکه در طی مشکلات به وجود آمده ممکن است تعدادی دستگاه خودپرداز بانکی صدمه دیده باشند که به دلیل وجود ۵۵ هزار دستگاه خودپرداز در سراسر کشور این تعداد عدد بالایی نیست ضمن اینکه ۹۰ درصد سرویس های مردم از طریق خدمات الکترونیک انجام می شود و خسارت ایجاد شده به شعب برخی بانک ها، تأثیری در سرویس های بانکی نداشته است.
وی در ادامه از حمایت خدمات انفورماتیک از حضور بیش از ۱۰۰ استارتاپ حوزه مالی و بانکی در نمایشگاه تراکنش ایران خبر داد و گفت: مرکز نوآوری آیفینک که توسط شرکت خدمات انفورماتیک ایجاد شده از استارتاپ های حوزه مالی و بانکی حمایت می کند به نحوی که نوآوری در همه صنایع دستاوردهای خوبی برای مشتریان صنعت داشته و از آنجا که صنعت بانکداری از این موضوع جدا نیست نفوذ نوآوری به صنعت بانکداری نیز در دنیا رو به افزایش است.
این مقام مسئول در نظام بانکی با بیان اینکه هم اکنون شرکت های بزرگ نوآور دنیا همچون گوگل وارد حوزه بانک و پرداخت شده اند، خاطرنشان کرد: بانک ها باید توجه داشته باشند که با حضور بازیگران نوآور و فناور در این صنعت، اگر روند خود را تغییر ندهند سهم بازار را از دست خواهند داد. ضمن اینکه در ایران نیز استارت آپ های بزرگی وارد حوزه پرداخت شده اند و این مسئله نشان می دهد که بانک ها باید به سمت و سوی بانکداری باز حرکت نمایند.
نجفی تصریح کرد: بانک ها باید سرویس های سنتی را کنار گذاشته و سرویس های جدید ارائه دهند. ضمن اینکه این اتفاق باعث ادغام سرویس های سنتی در سرویس های جدید شده و بانک ها باید سرویس های پایه بانکی را ایجاد کرده و فینتک ها را به این فضا متصل کنند.
وی ریسک بزرگ باز شدن بانک ها را مسئله امنیتی عنوان کرد و گفت: در این راستا اتحادیه اروپا استانداردهایی تحت عناوینی همچون احراز هویت فردی را تدوین کرده و در ایران نیز بانک مرکزی کسب و کارهای نوین مالی را مجاب کرده که در چارچوب و مقررات بانک مرکزی با بانک ها همکاری نمایند.
این مقام مسئول در نظام بانکی اظهار داشت: خدمات انفورماتیک برای پیش گامی در نوآوری صنعت بانکی از نوآوری های حوزه مالی، بانکی و استارت آپ های فعال حمایت کرده و فضایی را به وجود آورده است که استارت آپ های حوزه مالی و بانکی بتواند برای تبدیل ایده های خود به طرح مشورت و مشارکت بپردازند.

تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۲