تازه‌ترین آمار انسداد کارتخوان‌های خارج:

۱۵۰۰ پایانه فعال مسدود شد

با هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی بانک مرکزی، بالغ بر ۱۵۰۰ پایانه فعال در دیگر کشورها توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات مسدود شد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از مهر، مطابق با گزارش‌های رسمی بانک مرکزی، شبکه پرداخت الکترونیکی کشور اعم از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت و شاپرک، تراکنش‌های انجام شده در این شبکه را دائما زیر نظر دارند و با روش‌های مختلف و متنوعی به دنبال کاهش فعالیت هایی مانند ارائه خدمات به کارتخوان‌های خارج از کشور هستند.
بر اساس این گزارش، این نظارت از جمله الزامات همیشگی شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) برای شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی بوده و در صورتی که کوتاهی در اعمال آن توسط شرکت‌های PSP صورت گیرد، جریمه‌های بازدارنده ای در مورد آنها اعمال خواهد شد. آن گونه که شاپرک اعلام کرده در نتیجه این رصد دائمی و حساسیت نسبت به رفتار پذیرندگان از ابتدای اعلام و ابلاغ ممنوعیت فعالیت کارتخوان‌های خارج از کشور، بالغ بر ۱۵۰۰ پایانه فعال در دیگر کشورها توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت شناسایی و مسدود شده اند.
بر این اساس، شاپرک نیز پیش از این با استفاده از روش‌های حضوری بیش از ۲۰۰ پایانه فعال خارج از کشور را شناسایی و مسدود کرده بود و اکنون موفق شده طی یک ماه اخیر با به کارگیری روش‌های ساده محور برای رصد رفتار پذیرندگان، بیش از ۵۰ پایانه دیگر را شناسایی و مسدود کند.
موضوع قابل تأمل آنکه کاهش بیش از پیش فعالیت کارتخوان‌های خارج از کشور نیازمند برخی هماهنگی‌های فنی میان بانک مرکزی و وزارت ارتباطات است که خوشبختانه طی ماه‌های اخیر از سرعت چشمگیری برخوردار شده و می توان امیدوار بود با به نتیجه رسیدن این هماهنگی ها، تعداد کارتخوان ها و تراکنشهای این قبیل پایانه ها در حد فراوانی کاهش یابد.

تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۱