کاهش محسوس رشد اقتصادی کانادا

رشد اقتصادی کانادا در سه ماهه سوم امسال با کاهشی محسوس به ۰.۳ درصد رسید.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایسنا، هر چند که سرمایه‌گذاری‌های تجاری و مخارج خانوارها در سه ماهه سوم سال افزایش پیدا کرده است، اما کاهش شدید صادرات باعث شد تا رشد اقتصادی کانادا در سه ماهه سوم امسال به تنها ۰.۳ درصد کاهش پیدا کند. کاهش شدید رشد اقتصادی کانادا ممکن است بر موضع بانک مرکزی این کشور در ثابت نگه داشتن نرخ بهره تاثیر بگذارد.
فرانک دونالد، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه " منولایف اینوستمنت منیجمنت" گفت: افزایش ۲.۶ درصدی سرمایه‌گذاری‌ها که در طول سه سال اخیر بی‌سابقه بوده است می‌تواند خبر خوبی از تقویت رشد در ماه‌های بعدی باشد. با توجه به کاهش تقاضای مصرفی نیاز داریم از طریق سرمایه‌گذاری به تقویت رشد پاسخ دهیم.
طی این مدت میزان صادرات کانادا ۰.۴ درصد کاهش داشته است که بخش فلزات معدنی با ۱۵.۲ درصد و محصولات زراعی با ۴.۲ درصد کاهش، بیشترین کاهش را داشته‌اند. میزان واردات کانادا نسبت به سه ماه قبل تغییری نکرده است.
لازم به ذکر است که متوسط رشد اقتصادی فصلی کانادا در بازه زمانی ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۰.۷۸ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد ۳.۱ درصدی سه ماهه چهارم سال ۱۹۶۳ و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به رشد منفی ۲.۳ درصدی سه ماهه نسخت سال ۲۰۰۹ بوده است.
بر مبنای ماهانه نیز نرخ رشد اقتصادی کانادا در ماه سپتامبر ۰.۱ درصد اندازه گیری شده که نسبت به ماه اوت تغییری نکرده است.
پیش‌تر صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده بود به دلایل داخلی و خارجی، پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادی کانادا در سال ۲۰۱۹ را با ۰.۱ درصد کاهش از ۱.۶ درصد به ۱.۵ درصد رسانده است. با این حال این نهاد پولی اعلام کرده است رشد اقتصادی کانادا از سال آینده روند پر شتاب تری را خواهد گرفت و به ۱.۹درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت.

تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۴