تأمین 10 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی و دارو

رئیس کل بانک مرکزی گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از 10 میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و 15 میلیارد دلار در چارچوب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه اختصاص پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از فارس، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه مجازی اینستاگرام خود چند نکته در مورد بازار ارز و پول اعلام کرد و نوشت: از ابتدای سال علاوه بر تأمین بیش از 10 میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی توسط بانک مرکزی حدود 15 میلیارد دلار نیز در چارچوب سامانه نیما برای واردات مواد اولیه واحدهای تولیدی و سایر کالاهای ضروری تأمین شده است. این روند به امید خدا و با ادامه تلاش‌های صادرکنندگان با قدرت تداوم خواهد یافت.
طی دو هفته اخیر به دلایلی که همگان واقفند انتظارات غیرواقعی در بازار ارز ایجاد و عمدتاً در برخی فضاهای دلالی و سفته‌بازی به آن دامن زده شد با اطلاعاتی که از توانایی‌ها، امکانات و ذخایر ارزی کشور و ارز صادراتی دارم این روند نمی‌تواند واقعی و پایدار باشد چرا که تغییر خاصی در متغیرهای کلیدی اقتصاد اتفاق نیفتاده است.
خبر بسیار امیدوارکننده اینکه بانک‌ها در ماه‌های اخیر نیاز نقدینگی کوتاه‌مدت خود را عمدتاً از بازار بین‌بانکی تأمین می‌کنند لذا اضافه برداشت بانک‌ها با بیش از 40 درصد کاهش به رقم بسیار کمتری در مقایسه با رقم آن در سال گذشته رسیده است. از مدیران بانک‌ها به خاطر این انضباط مالی و همراهی در اعمال سیاست‌های پولی بانک مرکزی که نهایتاً در جهت کاهش نرخ تورم است تشکر می‌کنم.
بانک مرکزی برخلاف مطالب منتشره، در حال حاضر برنامه‌ای برای انتشار اوراق مشارکت (ودیعه) ندارد.

تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۱