هزینه ۲۳ میلیارد یورویی ورشکستگی بانک‌های ایتالیا

نجات بانک «پاپولار دی باری» آخرین مرحله از مجموعه تلاش‌های دولت و نظام بانکی ایتالیا برای جبران تبعات رکود اقتصادی بر بازار پول این کشور است که تاکنون در مجموع ۲۳.۵ میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبِنا، مقر اصلی این بانک در حال ورشکستگی در جنوب ایتالیاست و به عنوان بزرگ‌ترین بانک وام دهنده در مناطق فقیرنشین این کشور فعال بوده است. دولت و بانک‌های حامی آن امیدوارند تا ضمن ممانعت از ورشکستگی کامل بانک «پاپولار دی باری» بتوانند سپرده و اوراق مالی مشتریان آن را جبران کنند.
دولت ایتالیا اخیرا با اختصاص یک کمک ۹۰۰ میلیون یورویی به این بانک موافقت کرده است. با این وجود، دادستان شهر جنوبی باری تحقیقات تازه‌ای را در مورد نقش بانک مرکزی ایتالیا در ورشکستگی بانک‌ها آغاز کرده است. مطابق این پرونده بانک مرکزی ایتالیا متهم شده که به دلیل زد و بند با بانک‌ها از ایفای کامل نقش نظارتی خود امتناع کرده است.
البته ایگنازیو ویسکو، رئیس کل بانک مرکزی ایتالیا ضمن رد این اتهام، اعلام کرد که نهاد متبوعش برای هرگونه پاسخگویی از آمادگی کامل برخوردار است. اقتصاد ایتالیا پس از آغاز بحران جهانی اقتصاد در سال ۲۰۰۸ میلادی وارد عمیق‌ترین دوره رکود خود پس از پایان جهانی جهانی دوم شد و بر همین اساس ورشکستگی بانک‌های آن از سال ۲۰۱۵ میلادی اوج گرفت. کارشناسان اقتصادی یکی از دلایل اوج‌گیری بحران بانکی را اقدام جنبش پنج ستاره برای تغییر روند انتصاب مدیران ارشد بانک مرکزی این کشور می‌دانند که استقلال این نهاد پولی را تضعیف کرده است.
همچنین بسیاری از کارشناسان اقتصادی اتحادیه اروپا ادامه حمایت دولت ایتالیا از بانک‌های ورشکسته این کشور را نکوهش می‌کنند و آن را در منافات با سیاست‌های رقابتی بازار پول اروپا می دانند.

تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید