همتی:

نرخ تورم با عملیات بازار باز کاهش می‌یابد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با بکارگیری عملیات بازار باز، بانک مرکزی تلاش خواهد کرد تا نرخ تورم کاهش یابد، گفت: بانک مرکزی اقدامات ثبات ساز خود را با قدرت ادامه خواهد داد و هدف اصلی که همان کنترل و کاهش نرخ تورم و تقویت رشد اقتصادی است، به یاری خدا و یاری مردم تحقق می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه اینستاگرامی خود نوشته، این روزها با استناد به لایحه بودجه سال ۹۹، فضای تبلیغاتی مملو از مطالب و شایعات در مورد بانکها، روند تورم و نرخ ارز است. این فضاسازی‌ها به طور مرتب و روزانه، امنیت روانی اقتصاد کشور را نشانه گرفته است.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داده، فارغ از اهداف گویندگان این گونه مطالب، واقعیت این است که در اوج تحریم و فشار حداکثری و علیرغم تاثیر مقطعی اصلاح قیمت بنزین بر شاخص تورم، بانک مرکزی تدابیر لازم را برای تداوم کنترل و مهار تورم انجام داده است.
وی بیان کرده، برای سال آینده، از جمله مهمترین برنامه‌ها، مجوزهایی است که در لایحه بودجه سال ۹۹ آمده است و به این ترتیب خرید و فروش اوراق خزانه نقش کلیدی در کنترل نقدینگی و سیاست پولی پیدا کرده است.
همتی اظهار کرده، در این راستا بانک مرکزی، ضمن استمرار مدیریت موفق اضافه برداشت بانکها، با بکارگیری عملیات بازار باز، تلاش خواهد کرد تا نرخ سود بازار بین بانکی را به گونه‌ای مدیریت نماید که نرخ تورم در مدار کاهشی مورد نظر قرار بگیرد.
وی افزوده، بانک‌ها باید خود را با شرایط جدید سیاست پولی تطبیق داده و ترازنامه خودشان را نیز بر مبنای آن سامان بدهند. اثرات این برنامه‌ها خود را در کنترل تورم و رونق بخش غیرنفتی نشان خواهد داد.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده، مردم اطمینان داشته باشند که علیرغم همه سختی‌های این روزهای اقتصاد کشور و ناملایمات یکماه اخیر، بانک مرکزی اقدامات ثبات ساز خود را با قدرت ادامه خواهد داد و هدف اصلی که همان کنترل و کاهش نرخ تورم و تقویت رشد اقتصادی است، به یاری خدا و یاری مردم تحقق می‌یابد.

تاریخ انتشار: ۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۵