سیگنال‌های رئیس کل بانک مرکزی برای بورس

از نگاه برخی کارشناسان و تحلیلگران بازارها، اظهارات رئیس کل بانک مرکزی نه‌تنها بازار ارز بلکه بازار سهام را نیز می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در آخرین یادداشتش در صفحه اینستاگرامی خود اعلام کرد که بانک مرکزی به عنوان نهاد اصلی در جلوگیری از نوسانات بازار و حذف نقش مخرب سفته‌بازان در این بازار توانسته نظام ارزی را در شرایط سخت اقتصادی به سامان برساند. اظهاراتی که به افت اندک نرخ دلار در معاملات امروز انجامید و شاخص صنایعی نظیر فلزات اساسی و فراورده‌های نفتی نیز در بورس نیز افت چشمگیری را تجربه کردند.
از نگاه تحلیل‌گران بورس، تغییرات قیمت دلار بر روند سودآوری شرکت‌های حاضر در بورس مخصوصاً شرکت‌های خام فروش پالایشی، معدنی و فلزی تاثیر زیادی دارد. البته باید در نظر داشت که افزایش نرخ ارز و برجسته شدن این نوسانات در چشم عموم جامعه، تهدیدی علیه بازار سهام، به عنوان بازاری موازی و رقیب بازار ارز، به شمار می‌آید تا باعث هجوم نوسانگیران بازار سهام و انتقال نقدینگی به این بازار می‌شود.
بررسی‌ها حاکی از این است که افزایش نرخ ارز بر صنایعی که مواد اولیه، تکنولوژی و تجهیزات تولیدی آنها وارداتی است، نظیر صنایع خودروسازی، دارویی و حمل و نقل تاثیر منفی و بر صنایع صادرات محوری مانند پالایشی و پتروشیمی، معدنی و فلزات اساسی تاثیر مثبتی دارد.
بررسی تاثیر اظهارات گذشته رئیس کل بانک مرکزی بر شاخص بازار سهام نشان می‌دهد، در صورتی که بازار سهام متاثر از اخبار دیگری نظیر تنش‌های سیاسی منطقه نباشد، هر زمان همتی از کاهش و کنترل نرخ ارز صحبت کرده شاخص صنایع دارویی و خودروسازی روندی مثبت در پیش گرفته و برعکس فراورده های نفتی و محصولات فلزی افت شدیدی را تجربه کرده‌اند.
به عنوان مثال پس از سیگنال‌های اینستاگرامی همتی در هفته سوم دی ماه در خصوص ادامه تخلیه شوک‌ها در بازار ارز نیز شاخص صنعت فراورده‌های نفتی و محصولات فلزی افت اندکی را تجربه کرده بود و شاخص مواد دارویی به سقوط یک هفته‌ای خود پایان داد.

تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۷