افزایش ۱۲.۱۵ درصدی نرخ تورم در ترکیه

بر اساس آمار رسمی، نرخ تورم مصرف کنندگان ترکیه با اندکی رشد نسبت به پیش‌بینی‌ها در زمان مشابه با سال گذشته، به ۱۲.۱۵ درصد رسید.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبِنا، بحران واحد پولی در سال ۲۰۱۸ نرخ تورم را به ۲۵ درصد یعنی بالاترین میزان خود در ۱۵ سال اخیر رساند، اما از آن پس روند کاهشی پیدا کرد و سال گذشته حتی تک رقمی شد و به بانک مرکزی ترکیه این اجازه را داد تا نرخ بهره بانکی را به شکلی قابل توجه کاهش دهد.
بانک مرکزی ترکیه همچنان نسبت به کاهش نرخ تورم تا ۸.۲ درصد تا پایان سال خوش بین است؛ اتفاقی که در صورت وقوع شرایط را برای تسهیل سیاست پولی فراهم می‌کند. براساس اطلاعات موسسه آماری ترکیه، افزایش تورم در ماه ژانویه تحت تاثیر قیمت نوشیدنی‌های الکلی و دخانیات بود که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۴۲.۲ درصد افزایش داشته و این در حالی است که قیمت موادغذایی سنگین وزن و نوشیدنی‌های غیرالکلی به اندازه ۹.۰۴ درصد افزایش یافته است.
مطابق نظرسنجی انجام شده توسط رویترز تورم سالیانه در ماه اکتبر به ۸.۵۵ درصد خواهد رسید. قیمت لیر ترکیه پس از انتشار آمار بدون تغییر و با نرخ برابری ۵.۹۸۴۵ دلار، معامله شد. قیمت کالاها در ترکیه در ماه ژانویه در برهه‌ای مشابه ۱.۳۵ درصد افزایش یافت که در مقایسه با پیش بینی ۰.۲۵ درصد افزایش داشته است. شاخص قیمت تولید کننده نیز در ژانویه به اندازه ۱.۸۴ درصد رشد داشته است.

تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید