پایش تراکنش‌های بانکی

وزیر اقتصاد با بیان اینکه میزان اخذ مالیات در ۲۰ سال گذشته نظیر نداشته است، گفت: با پایش تراکنش‌های بانکی، فراریان مالیاتی را به تور انداختیم.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در حاشیه در سومین نشست هم‌اندیشی صاحبنظران جوان اقتصادی با موضوع مولدسازی دارایی‌های دولت، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای نهایی کردن لایحه مولد سازی دارایی دولت تصمیم گرفتیم این موضوع را به شور بگذاریم، گفت: جلسه‌ای با حضور صاحب نظران جوان در حوزه اقتصاد برگزار شد شبهه‌ای مبنی بر اینکه شرایط مالی دولت باعث شده به این موضوع پرداخته شود ایجاد شده است اما باید تاکید کنم بحث مولدسازی دارایی‌ها از سال ۹۴ آغاز شده است. مولدسازی دارایی‌ها فقط به منزله درآمدزایی نیست و اهداف مهمتری از جمله رشد اقتصادی را دنبال می‌کند. ما می‌خواهیم از دارایی‌ها به عنوان اهرمی برای رشد اقتصادی استفاده می‌کنیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به بحث درآمدهای مالیاتی دولت گفت: امسال نسبت به ۲۰ سال اخیر رشد درآمدهای مالیاتی بی‌نظیر بود و توانستیم از طریق تراکنش‌های بانکی فرار مالیاتی را به تور بیاندازیم. البته هرگز عین تراکنش بانکی مبنای مالیات نیست بلکه پایش می‌شود. همچنین با بنگاه‌های بزرگ مقیاس برای دریافت مالیات صحبت کرده‌ایم.
دژپسند همچنین درباره مولدسازی دارایی‌های دولت در سال ۹۹، گفت: تمام ۴۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مصوب در بودجه سال آینده برای درآمد دولت از دارایی‌ها فقط به بحث مولد سازی دارایی‌ها بر نمی‌گردد و واگذاری و خصوصی سازی‌ها هم شامل آن می‌شود.
وی با اشاره به لایحه مولدسازی و مدیریت دارایی‌های دولت، اظهار داشت: این لایحه فراتر از دوره کوتاه مدت است و به دنبال آن هستیم که از طریق آن اهداف بلند مدت اقتصادی را برآورده سازیم. سعی ما این است که تا پایان سال لایحه نهایی شود.
دژپسند تاکید کرد: برای تأمین منابع دولت تبصره ۱۲ در بودجه گنجانده شده است و لایحه مولدسازی دارایی‌ها تنها با هدف تأمین درآمد نیست.
وی درباره چگونگی افزایش اطمینان بخش خصوصی به دولت در واگذاری‌ها اظهار داشت: اولین موضوع این است که مراقبت‌ها را افزایش می‌دهیم و با شفافیت بیشتر عمل می‌کنیم. موضوع مهم در واگذاری‌ها این است که قیمت گذاری‌ها از طریق گروه کارشناسان انجام و در هیأت واگذاری ارائه می‌شود و در این هیأت است که درباره قیمت تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.
دژپسند ادامه داد: موضوع دیگر این است که به قطع بر اساس مقررات و قوانین موجود از واگذاری‌های انجام شده دفاع خواهیم کرد و اطمینان را به بخش خصوصی می‌دهیم که معامله آنها به سهولت شل و سست نمی‌شود.
دژپسند افزود: خصوصی سازی دستور صریح رهبری است و رئیس جمهور و قوای سه گانه هم به آن تاکید دارند و تمام این موضوعات در لایحه مولد سازی دارایی‌های دولت در نظر گرفته می‌شود.
وزیر اقتصاد همچنین درباره رشد ۵۰ درصدی جذب سرمایه گذاری خارجی گفت: خدا را شکر می‌کنم که علیرغم تهدیدها و تحریم‌های دشمن میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب ۵۰ درصد رشد پیدا کرده است.
وی گفت: میزان سرمایه گذاری‌های خارجی با ۴.۵ میلیارد دلار، رشد ۵۰ درصدی داشت.

تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید