رئیس کل بانک مرکزی:

نقش عمده افزایش خالص ذخایر ارزی کشور در رشد نقدینگی

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: افزوده شدن خالص ذخایر ارزی کشور نقشی عمده در رشد نقدینگی داشته است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایرنا، «عبدالناصر همتی» عصر دیروز (شنبه) در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نوشت: آمارهای رشد نقدینگی باید با توجه به روندهای بلند مدت متغیرهای پولی کشور تحلیل شود، بطوری که رشد نقدینگی امسال اندکی از میانگین رشد نقدینگی ۵۰ ساله کشور که ۲۵ درصد بود، بیشتر است.
وی اضافه کرد: افزوده شدن خالص ذخایر ارزی کشور نقش عمده‌ای در این رشد داشته است؛ همزمان باید دقت شود که شرایط نسبتا مساعد، زمینه شروع رشد اقتصادی غیر نفتی و کاهش فشار تورمی را ایجاد کرده است. در ضمن، به هنگام شوک شدید هزینه‌ای و افزایش اندازه اسمی اقتصاد، تلاش برای کنترل بیشتر رشد کمیت‌های پولی، رکود را تعمیق می‌کرد.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در تحلیل آمار متغیرهای پولی، باید به کاهش شدید اضافه برداشت بانک‌ها، کنترل مؤثر سود بانکی و در بعد خارجی به کاهش بدهی خارجی و افزایش ذخایر نیز توجه شود.
همتی اظهار داشت: با وجود فشار تحریمی حداکثری، پیش‌بینی‌های بدبینانه از طوفان تورم و رشد افسار گسیخته نرخ ارز، بانک مرکزی در یک سال گذشته تا حدود زیادی در مهار تورم و نرخ ارز موفقیت نسبی داشته است.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در کنار تاب‌آوری بی نظیر ملت ایران در مقابل فشارهای گوناگون آمریکا، در کنترل متغیرهای پولی و ارزی نیز، با وجود شرایط سخت تحریمی، توفیق‌های خوبی حاصل شده است.
وی اضافه کرد: مبارزه با سفته بازی و پولشویی وکنترل جریان ریال و مهار التهاب‌های ارزی از طریق مدیریت علمی بازار، رشد صرفا ۵ درصدی نرخ ارز در بازار آزاد، نسبت به ابتدای سال و پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار ارز و روند کاهنده تورم و مثبت شدن رشد اقتصادی غیر نفتی، نمونه هایی از این توفیق‌ها است.
همتی اظهار داشت: همزمان با اقدامات انجام گرفته، اجرای عملیات بازار باز و تغییر چارچوب سیاست گذاری پولی به سمت مهار تورم و اصلاح ترازنامه بانک‌ها، در حال انجام است.

تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید