همتی خطاب به IMF:

صندوق بین‌المللی پول، وام را از طریق اینستکس پرداخت کند

همتی خطاب به صندوق بین‌المللی پول با توضیح اینکه صندوق وام درخواستی ایران را می تواند از طریق اینستکس اتحادیه اروپا یا کانال مالی سوئیس پرداخت کند، گفت: اکنون زمان عمل است.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در پاسخی مکتوب به پرسش‌های بلومبرگ نوشت: «آخرین باری که من بررسی کردم این آمریکا نبود که صندوق بین‌المللی پول را اداره می‌کرد بلکه مدیریت و هیات‌مدیره آن هستند که بر فعالیت‌های این نهاد نظارت دارند و تضمین می‌کنند که صندوق بین‌المللی پول بر اساس تعهدات خود عمل می‌کند».
همتی مستقیما خطاب به کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول نوشت: «ما همانند آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها، انسان‌های بسیاری را از دست دادیم که من برای همه آنها دعا می‌کنم…اکنون زمان عمل است».
به گفته همتی، تحریم‌های آمریکا و تصمیماتش برای اضافه کردن بانک مرکزی ایران به فهرست تحریمی این کشور در سپتامبر ۲۰۱۹، مانع از دستیابی ایران به منابع مالی‌اش شد که این ارقام «بیش از میزان مورد نیاز» ایران برای پوشش کسری ۱۰ میلیارد یورویی‌اش است.
همتی توضیح داد: «ذخایر بانک مرکزی ایران در سراسر دنیا تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد که این اقدام غیرقانونی و یکجانبه است و من می‌خواهم در مورد آن صریح باشم. آنچه ما می‌گوییم این است که تحریم‌ها باید یکجا برداشته شود اما متاسفانه بازیگرانی در دولت آمریکا وجود دارند که اهمیت چندانی برای قانون و نظم بین‌المللی قائل نیستند».
همتی در ادامه اضافه کرد که به صندوق بین‌المللی پول گفته است وام درخواستی ایران را می‌تواند از طریق اینستکس اتحادیه اروپا یا کانال مالی سوئیس (شتا) که اجازه می‌دهد شرکت‌های سوئیسی مواد غذایی و دارویی به ایران کالا بفرستند، پرداخت کند.
وی افزود: «این کانال‌ها به صورت ویژه برای کمک به واردات مواد غذایی و دارو طراحی شده‌اند… این کانال‌ها سازوکار مناسب برای برطرف کردن تمامی نگرانی‌های امنیتی در صورت وجود را دارند».
همتی گفت ایران تمامی ۱۰۰ درصد سهمیه خود در نزد صندوق بین‌المللی پول برابر با ۳٫۶ میلیارد حق برداشت استاندارد (SDR) است را درخواست داده است.
ایران در ۵ مارس از صندوق بین‌المللی پول درخواست ۵ میلیارد دلار وام کرد و آمریکا در ۱۵ آوریل اعلام کرد که این درخواست ایران را بلوکه کرده است.

تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید