شاخص در آستانه ۱.۵ میلیونی شدن

شاخص کل بورس در پایان معاملات دیروز با رشد ۴۶ هزار و ۸۰۰ واحدی به رقم ۱ میلیون و ۴۶۶ هزار واحد رسید.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از مهر، در پایان معاملات دیروز بورس تهران (شنبه ۷ تیر) شاخص کل که به دلیل قطعی سامانه معاملات، با یک ساعت تأخیر (ساعت ۱۰) آغاز شد و با نیم ساعت بیشتر از مدت زمان روزهای عادی (ساعت ۱۳) پایان یافت، با رشد مثبت ۴۶ هزار و ۸۲۲ واحد، به ۱ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۲۷۵ واحد رسید و در صورتی که روند معاملات فردا نیز با همین رشد دیروز ادامه داشته باشد، به رکورد عجیب ۱.۵ میلیون واحد می‌رسد.
هر چند که برخی کارشناسان معتقدند احتمالاً اجرای سناریوی مقاومت در خط شاخص ۱ میلیون واحدی، برای ۱.۵ میلیون واحد نیز تکرار شود؛ ولی این شاخص در هفته جاری دست یافتنی خواهد بود.
شاخص هم وزن نیز ۹ هزار و ۶۰۰ واحد رشد مثبت داشت و به رقم ۴۴۱ هزار و ۶۱۰ واحد رسید.
ارزش بازار در معاملات دیروز بورس تهران، ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و ارزش معاملات، ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شد؛ تعداد معاملات نیز کمی بیش از ۱ میلیون واحد بود.
ایجاد صف خرید گسترده برای نمادهای معاملاتی فارس، فولاد، فملی و شستا سبب تأثیر بالای این نمادها در رشد مثبت شاخص کل شده و دو نماد اول نیز مجموعاً به تنهایی حدود ۸ هزار واحد به شاخص کل افزودند.
فرابورس نیز در معاملات دیروز ، روز خوبی را پشت سر گذاشت و برای نخستین بار مجموع ارزش بازارهای اول و دوم به ۱ میلیارد تومان رسید؛ شاخص کل فرابورس نیز به رقم ۱۶ هزار واحد دست یافت.
با توجه به اینکه بازارهای موازی (سکه و ارز) دیروز با افت قیمت مواجه بودند، بورس با رشد چشمگیری نسبت به روزهای گذشته روبه رو شد و کارشناسان یکی از دلایل افزایش ۴۶ هزار واحدی معاملات دیروز را کاهش قیمت دلار و سکه در بازار آزاد تهران و نیز پیش بینی تداوم روند کاهشی ارزش بازارهای موازی، عنوان کرده اند.
موضوعی که سبب شد در معاملات دیروز بورس تهران، صندوق‌های سرمایه گذاری که با ورود صندوق واسطه گری یکم، افزایش خریداران حقوقی یونیت‌های سرمایه گذاری را در پی داشت و سبزپوش شده بود، با قرمزپوش شدن صندوق‌های سرمایه گذاری طلا و سکه، معامله گران را شوکه کند.
بانک‌ها و پتروشیمی‌ها از دیگر صنایع دارای رشد مثبت در معاملات دیروز بورس بودند؛ ضمن اینکه افزایش نرخ رسمی محصولات لبنی در روزهای گذشته، سهام شرکت‌های صنایع تولید لبنیات و کشت و صنعت را با افزایش ارزش سهام و صف خرید مناسب در معاملات دیروز گره زد.

تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۵

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید