هشدار صندوق بین المللی پول درباره تبعات اقتصادی موج دوم کرونا

رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت فعالیت اقتصادی در سراسر جهان در حال حاضر رو به بهبود است ولی موج دوم همه گیری کرونا می تواند اختلال های بیشتری ایجاد کند.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبِنا، کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: هزینه‌های سالانه اقداماتی که برای مهار همه‌گیری ویروس کرونا و تعدیل مشکلات اقتصادی به وجود آمده از آن اتخاذ شده، همین حالا هم سطح بدهی ها را بالا برده است. ولی هنوز نمی توان این اقدامات امنیتی را کنار گذاشت.
جورجیوا قبل از نشست وزرای دارایی و رؤسای بانک مرکزی اقتصادهای بزرگ گروه بیست گفت:« اقتصاد جهان هنوز هم در خطر قرار دارد».
صندوق بین‌المللی پول ماه گذشته پیش بینی خود از تولید در جهان در ۲۰۲۰ را پایین آورد و اعلام کرد اقتصاد جهان در سال جاری میلادی ۴.۹ درصد کوچک میشود و روند بهبود اقتصادی در ۲۰۲۱ هم ضعیفتر از حد انتظار خواهد بود.
جورجیوا گفت هنوز خطرات بسیاری در پیش است از جمله موج دوم همه‌گیری ویروس کرونا، بی ‌ثباتی در قیمت کالاها، افزایش حمایت از تولید داخل و ناآرامی های سیاسی.
وی تأکید کرد در بسیاری از کشورها، تعداد مشاغلی که در ماه‌های مارس و آوریل از بین رفته، بیشتر از مشاغلی بوده که از زمان پایان بحران بزرگ مالی در ۲۰۰۸، ایجاد شده بود و بسیاری از این مشاغل هرگز باز نخواهند گشت.
جورجیوا گفت از دست رفتن مشاغل، ورشکستگی ها و تغییر ساختار صنعت چالش های بزرگی برای بخش مالی به وجود می‌آورد که شامل از دست رفتن اعتبارات برای موسسات مالی و سرمایه گذاران می شود. برای رسیدن به ثبات اقتصادی، همکاری بین بانک های مرکزی باید ادامه یابد و موسسات مالی بین المللی باید حمایت لازم را از اقتصاد داشته باشند.
صندوق بین المللی پول در گزارش خود به اجلاس جی ۲۰ هشدار داد سیاست حمایت از تولید داخل و از سرگیری درگیری‌های تجاری، روند بهبود اقتصاد را به خطر می‌اندازد.

تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید