همراهی کامل بانک مرکزی با واردکنندگان کالای اساسی و تولیدکنندگان

دکتر عبدالناصر همتی از همراهی بانک مرکزی با واردکنندگان کالاهای اساسی و تولیدکنندگان در راستای کاهش زمان ماندگاری کالاهای اساسی، مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی که دیروز به همراه معاون اول رئیس جمهوری به «بندر شهید رجایی» سفر کرده بود در یادداشت خود نوشت: دیروز ۵ مهرماه ۹۹ درمعیت معاون اول محترم رئیس جمهوری، جمعی از وزرای محترم و رؤسای سازمان های گمرک و بنادر از گمرک «بندر شهید رجایی» در بندرعباس بازدید و موضوع کالاهای دپو شده در گمرک این بندر و نیز سایر بنادر کشور را بررسی کردیم.
دکتر همتی درخصوص تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه گفت: بانک مرکزی در راستای کاهش زمان ماندگاری کالاهای اساسی و مواد اولیه و تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید در قالب تصمیمات ذیل، همراهی کامل خود را با وارد کنندگان کالاهای اساسی و تولید کنندگان محترم ابراز داشت.
رئیس شورای پول و اعتبار یادآور شد: دراین جلسه مقرر شد، واردات کلیه کالاهای مشمول ارز با نرخ ترجیحی که در گمرکات کشور دپو شده اند، امکان بهره گیری از خرید اعتباری ۳ ماه و تضمین نرخ ارز توسط بانک مرکزی را با تایید وزارت مربوطه و ترخیص و خروج کالاها ظرف ۴۵ روز خواهند داشت.
وی افزود: کلیه مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید که کالاهای آنها به گمرک اظهار و منتظر تخصیص ارز و صدور اعلامیه تامین ارز جهت خروج کالا هستند، با اعلام وزارت صمت به بانک مرکزی ظرف ۲۴ ساعت تخصیص ارز توسط این بانک صورت گرفته و امکان دریافت اعلامیه تامین ارز، خروج کالا از گمرک و سپس اقدام برای تامین ارز از بازار ثانویه (نیما) خواهند داشت.
دکتر همتی درباره کالاهای اساسی گفت: درباره کالاهای اساسی که در گذشته به صورت درصدی از گمرک خارج و از شمول ارز با نرخ ترجیحی خارج شده اند، با پیشنهاد وزارت صمت و تایید معاون اول محترم در سقف ارزی واردات با نرخ ارز ترجیحی، می توانند اقدام به تامین ارز با آن نرخ و خروج باقیمانده کالا از گمرکات کنند.
عالی ترین مقام بانک مرکزی درخصوص دیگر تصمیم اتخاذ شده در این جلسه عنوان کرد: همچنین مقرر شد که اتصال کلیه سامانه های مرتبط به تجارت خارجی به سامانه جامع تجارت و اتصال بارنامه و قبوض انبار به ثبت سفارش توسط سامانه مذکور با قید فوریت صورت گیرد و این دست از ثبت سفارش ها توسط بانک مرکزی در اولویت تخصیص و تامین ارز قرار گیرند.

تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید