بازگشت امید به بورس با اقدام جدید بانک مرکزی

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اقدام بانک مرکزی برای افزایش سقف سرمایه‌گذاری درصندوق‌های ثابت و سهامی گفت: این اقدام بازار سرمایه را از حالت رکودی که دردو سه ماه گذشته داشته‌ایم، خارج می‌کند.

به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین به نقل از ایبِنا، شاخص بورس با تاثیرپذیری از عوامل متعدد داخلی و خارجی روزهای پرنوسانی را می‌گذراند و داد بسیاری را درآورده است. اما حالا به نظر می‌رسد دولت صدای سهامداران را شنیده و در حال انجام اقداماتی برای بهبود شاخص بورس است. علی ربیعی، سخنگوی دولت به تازگی گفته «رصد بازار سرمایه و حمایت از بازار سرمایه به صورت مداوم در دستور وزرای ذی‌ربط و شورای عالی بورس قرار دارد و رئیس بانک مرکزی تصمیمات موثری در این زمینه اتخاذ کرده است». به گفته او، تسهیل برای اجازه فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران ایجاد خواهد کرد.
در این اقدام، بانک مرکزی به صندوق‌هایی که مدیریت آنها توسط بانک‌ها اداره می‌شود، افزایش سقف داده است. بدین ترتیب، سقف سرمایه‌گذاری در سهام صندوق‌های ثابت و سهامی مختلف افزایش یافت؛ به طوری که در بانک‌ها از ۱۰ هزار میلیارد تومان به ۳۰ هزار میلیارد تومان و در بقیه صندوق‌ها از ۳۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان، شاهد این افزایش بودیم.
به نظر می‌رسد این تصمیم فرصت خوبی را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا با مراجعه به بانک‌ها و به صورت غیرمستقیم در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. همچنین به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ایجاد کنند و تسهیلات لازم را در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیرمجموعه خود قرار دهند. اما سوال اینجاست که تصمیمات جدید شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف سرمایه‌گذاری در سهام صندوق‌های ثابت تحت مدیریت بانک‌ها چه تاثیری در ترمیم افت‌ اخیر شاخص بورس خواهد داشت؟ و آیا تصمیمات حمایتی نظام بانکی از بازار سرمایه می‌تواند آرامش را به بازار بورس بازگرداند؟
فردین آقابزرگی، کارشناس بازار سرمایه در این باره به خبرنگار ایبِنا گفت: اثرات مستقیم تصمیماتی که چه شورای عالی بورس و چه شورای پول و اعتبار می‌گیرند، دقیقا اثراتی است که در اقتصاد و بازار سرمایه مشاهده می‌شود.
وی دادن اطمینان خاطر به مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری را از تاثیرات این اقدام دانست و افزود: افزایش سقف صندوق‌های سرمایه‌گذاری که تا قبل از این به ۳۰ هزار میلیارد محدود بود، باعث می‌شود این مدیران، بنا به تکالیفی که دارند بخشی از این ترکیب دارایی‌ها را در خصوص خرید سهام در بازار سرمایه صرف کنند. در حقیقت تزریق نقدینگی به این وسیله، از بازار پول به بازار سرمایه حرکت می‌کند و همین امر موجب تقویت تقاضا در بازار سرمایه می‌شود.
آقابزرگی خاطرنشان کرد: این اقدام جزو مجموعه عوامل و تصمیمات اثرگذاری است که بازار سرمایه را از حالت رکودی که در دو سه ماه گذشته داشته‌ایم خارج می‌کند.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نا گفته نماند که خوشبختانه جمیع سیاست‌ها و شرایط عمومی اقتصاد کشور به ترتیبی رقم خورده که در حال حاضر ما تعادل نسبی را در بازار داریم که رو به بهبود است و فکر می‌کنم از این به بعد تدابیری باید اندیشیده شود که تقاضایی را که الان در بازار وجود دارد، بتوان پاسخ داد.
وی تصریح کرد: بعد از گذر از یک دوره کمتر از یک ماه، چرخش بازار علی رغم اینکه روند نرخ دلار و نرخ ارزها نیز روند نزولی دارد که عامل محرک برای افزایش قیمت‌ها در بازار سرمایه و بورس است، الان شاخص بورس به ترتیبی پیش می‌رود که من فکر می‌کنم مسئولان اقتصادی و تصمیم‌گیران در حوزه بازار سرمایه باید به نکاتی که در ۴ ماه ابتدایی سال ۹۹ دقت لازم نشده بود، بیشتر توجه کنند که به تقاضا چگونه پاسخ داده شود.
وی درباره پاسخ اصولی به تقاضای بازار گفت: در حال حاضر برای مدیریت بازار بورس، عرضه سهام دولتی، عرضه پذیرش سهام شرکت‌ها و افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم و افزایش سرمایه از محل شناسایی صرف سهام در اولویت قرار دارد.
آقابزرگی در پاسخ به این سوال که آیا تصمیمات حمایتی نظام بانکی از بازار سرمایه می‌تواند آرامش را به بازار بورس بازگرداند؟ اظهار کرد: جواب صریح به این سوال این است که این تصمیم ۱۰۰ درصد اثرگذار است و باعث تقویت تقاضا می‌شود اما باید توجه کرد که تقویت تقاضای بیش از اندازه با توجه به عدم تناسب ارزش ذاتی و ارزش روز سهام برخی از صنایع و شرکت‌ها ممکن است مجدداً ما را به وضعیت سه چهار ماه ابتدایی ۹۹ دچار کند که آن موقع، جمع کردن مشکل به آسانی امکان‌پذیر نیست.

تاریخ انتشار: ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید