پرسش‌های متداول

سود هر سهم (EPS) یکی از آماره های مالی بسیار مهم است که مورد توجه سرمایه‌گذاران و تحلیلگران مالی می‌باشد. EPS از تقسیم سود پس از کسر مالیات شرکت، بر تعداد کل سهام، محاسبه می شود. که نشان‌دهنده سودی است که شرکت در یک دوره مشخص به ازای یک سهم عادی به دست آورده است.

سهامداران با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی و برگ سهام می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌های مورد پذیرش بورس نسبت به خرید و فروش سهام خود اقدام نمایند.

هر سال شرکت‌ها بخشی از سود خالص را مطابق قانون و بخشی را بر اساس نیاز شرکت نزد خود نگهداری می کنند و مابقی را بین سهامداران تقسیم می نمایند. به مقدار سودی که شرکت تقسیم می کند و به طور نقدی به دست سهامدار می رسد DPS یا سود تقسیمی گفته می شود به عبارت دیگر DPS بخشی از سود پس از کسر مالیات به ازای هر سهم است که توسط شرکت پرداخت می‌گردد.

سود سهام سهامداران به حساب‌های اعلام شده از سوی سهامداران واریز می‌گردد. سهامدارانی که نزد بانک کارآفرین حساب افتتاح نمایند در اولویت پرداخت قرار می‌گیرند. سهامداران محترم ملزم به اعلام شبای حساب به همراه کد شعبه و نام شعبه جهت واریز سود سهام می‌باشند.

از زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه طبق ماده 240 قانون تجارت، بانک به مدت 8 ماه فرصت دارد تا نسبت به پرداخت سود سهام اقدام نماید.

بر اساس مقررات بورس، قیمت سهام در هر روز بیشتر از 4 درصد نمی‌تواند کاهش یا افزایش پیدا کند. مثلا اگر قیمت دیروز 1000 ریال  بوده  باشد  سقف و کف قیمت امروز 960 و 1040 ریال خواهد بود. به عبارتی  بیشترین قیمتی که امروز می‌توانیم سهام را بفروشیم 1040 ریال است و کمترین قیمتی که برای خرید می‌توانیم پیشنهاد دهیم 960 ریال است و سیستم معاملات اجازه معامله خارج از این محدوده را نمی‌دهد. به این 4 درصد حد نوسان قیمت روزانه گفته می‌شود که بر اساس آن دامنه مجاز نوسان برای هر روز تعیین می‌شود.

پس از آن که موضوع افزایش سرمایه شرکت به تصویب رسید، موضوع در روزنامه کثیرالانتشاری که به عنوان روزنامه رسمی شرکت انتخاب شده، منتشر می‌شود تا همه سهامداران از این تصمیم مطلع شوند. همچنین فرمی برای سهامداران آن شرکت ارسال شده و از آنها درخواست می‌شود تا درصورت تمایل به استفاده از حق تقدم خود برای خرید سهام جدید، فرم مذکور را تکمیل و برای شرکت ارسال نمایند. به این فرم، اصطلاحا گواهی حق تقدم خرید سهام گفته می‌شود. سهامداران شرکت پس از دریافت گواهی حق تقدم خرید سهام، ممکن است به یکی از سـه روش زیر اقدام کنند:

  1. فـرم مذکور را در مهلت تعیین شده (که معمولاً 60 روز است) تکمیل و برای شرکت ارسال کنند. این اقدام به منزله تمایل سهامدار به مشارکت در افزایش سرمایه شرکت است. بنابراین وی باید علاوه‌بر تکمیل فـرم، مبلغ اسمی سهام را به حساب شرکت واریز نمایند تا سهام جدید، به نام آنها صادر شـود.
  2. برخی‌از سهامداران ممکن است به علت عدم اطلاع از افزایش سرمایه شرکت و یا هر دلیل دیگر، در مهلت تعیین شده هیچ اقدامی نکنند. در این حالت، شرکت پس از پایان مهلت مقرر، سهام باقیمانده را با قیمت روز بازار، در بورس فروخته و مابه التفاوت قیمت اسمی و قیمت بازار را پس از کسر هزینه ها به حساب سهامدارانی که از حق تقدم خود استفاده نکرده‌‌اند، واریـز می‌کند.
  3. دسته سوم از سرمایه‌گذاران، افرادی هستند که گواهی حق تقدم خرید سهام خود را در بورس می‌فروشند. این گروه از سهامداران می‌توانند برای فروش گواهی حق تقدم سهام خود، به یکی از شرکت‌های کارگزاری بورس مراجعه و این گواهی را به قیمت روز بازار، به فروش برسانند. قیمت گواهی حق تقدم در بورس، معمولاً معادل تفاوت قیمت اسمی (100 تومان) و قیمت بازار سهم است. بنابراین اگر مثلاً قیمت سهام شرکت الف در بورس 150 تومان باشد، قیمت گواهی حق تقدم خرید سهام آن شرکت در بورس، حدودا 50 تومان خواهد بود.

سود سهام از طریق اعلام شماره حساب بانکی نزد یکی از بانک‌ها (البته دارندگان حساب در بانک کارآفرین در زمان واریز سود در اولویت قرار دارند) با قید مشخصات کامل حساب قابل دریافت است. اطلاعات مذکور به صورت حضوری، از طریق پست و یا از طریق فکس اداره سهام به شماره 26215077 قابل ارایه می باشد.

قیمت سهام از طریق سایت‌های معرفی شده به طور لحظه‌ای قابل پیگیری است و از طریق روزنامه‌های اقتصادی مانند ابرار اقتصادی، ‌دنیای اقتصاد، جهان صنعت و غیره نیز می‌توان نرخ‌ها، حجم و ارزش معاملات روز قبل را رویت کرد.
کلیه اطلاعات مربوط به صورت‌های مالی در مقطع سالانه، خلاصه مجامع و... در سایت بانک موجود است و در زمان مقتضی نیز از طریق روزنامه‌های رسمی بانک (اطلاعات) درج و به اطلاع عموم می‌رسد.
سهامداران علاوه بر مراجعه به سایت‌های بورس و بانک، می‌توانند جهت دریافت گزارش سالانه بانک به اداره سهام مراجعه و یا با شماره تلفن‌های 26215076 و یا 5-26215000  تماس حاصل نمایند و از آخرین اطلاعات مطلع شوند.
وضعیت بازار بورس و اوراق بهادار از طریق وب سایت‌های زیر نیز قابل پیگیری است:

برای خرید یا فروش سهام بانک (یا سهام هر شرکتی که در سازمان بورس اوراق بهادار تهران معامله می‌شود)، سهامداران می‌توانند به هر یک از کارگزاری‌های مورد وثوق سازمان بورس اوراق بهادار مراجعه نموده و دستور خرید یا فروش سهام خود را بدهند.

لازم به ذکر است که شرکت کارگزاری کارآفرین با شماره تلفن 22655911، آمادگی ارائه خدمات مربوط به بازار سرمایه به سهامداران گرامی است.

صفحه ۱ از ۲