امور سهامدرگاه الکترونیکی دارا

دارا: درگاه الکترونیکی سهامداران

سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای شفافیت اطلاعاتی بازار سرمایه و همچنین تفکیک سهامداران این حوزه با مصوبه هیأت مدیره این سازمان، در نیمه نخست سال ۱۳۹۴ راه‌اندازی سامانه دارا را در دستور کار خود قرار داد. درگاه الکترونیکی سهامداران موسوم به سامانه "دارا" در تیرماه سال ۱۳۹۵ راه اندازی شد.

سامانه دارا با اعلام خودکار تغییرات پرتفوی به سهامداران ضمن صرفه‌جویی در وقت و هزینه آنها، موجب افزایش شفافیت در پرتفوی سهامداران از طریق اطلاع‌رسانی روزانه تغییرات دارایی می‌شود. سرمایه‌گذاران با استفاده از این سامانه می‌توانند خدمات مورد نیاز خود را از بازار سرمایه اخذ کنند. استفاده از این سامانه باعث افزایش امنیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه می شود.

 

ورود به درگاه الکترونیکی سهامداران (دارا)

 

پس از ورود به این آدرس با وارد نمودن کد ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی، کدی به تلفن همراه ارسال می‌گردد که لازم است در مرحله بعد در سامانه وارد شود. در گام بعدی با تعیین رمز و تایید مجدد رمز عبور، صفحه شخصی دارایی‌های سهام قابل دسترس می‌باشد.


اخذ گواهی سپرده دارایی، گردش معاملات، اطلاعیه‌های صادر شده از سوی ناشران اوراق بهادار، مشاهده علت ممنوع از معامله شدن کد یا نماد و امکان شرکت در مجامع شرکت‌های ناشر موجود در سبد دارایی به صورت الکترونیکی (غیرحضوری) و اعطای رای از جمله دیگر کارکردهای این سامانه می‌باشد. همچنین در این سامانه امکان مشاهده نمای بازارها، پروفایل اطلاعات سجام اشخاص و نیز دسترسی مستقیم به سامانه سجام برای به روزرسانی اطلاعات، آخرین اخبار از پایگاه خبری بازار سرمایه و در آینده مطالبات سود نقدی سهامداران فراهم است.

در این سیستم برای راحتی کاربران، امکان اخذ گواهی سپرده دارایی، جدول سبد سهام، گردش معاملات، تهیه فایل اکسل از سبد سهام، اطلاعیه‌های صادر شده از سوی ناشران اوراق بهاداروجود دارد. مشاهده علت ممنوع از معامله شدن نماد و امکان شرکت در مجامع شرکت‌های ناشر موجود در سبد دارایی به صورت الکترونیکی (غیرحضوری) و اعطای رای از جمله دیگر کارکردهای این سامانه در آینده می‌باشد. همچنین در این سامانه امکان مشاهده نمای بازارها، پروفایل اطلاعات سجام اشخاص و نیز دسترسی مستقیم به سامانه سجام برای به روزرسانی اطلاعات، آخرین اخبار از پایگاه خبری بازار سرمایه و در آینده مطالبات سود نقدی سهامداران فراهم است.

مطابق ضوابط حاکم، اخذ هر گونه خدمات پایه برای مشتریان حقیقی و حقوقی منوط به شناسائی و ثبت اطلاعات اشخاص در سامانه سجام می‌باشد.